Diagnozujmy od ręki

W chorobach reumatycznych rokowanie zależy m.in. od czasu, w jakim pacjent podejmie leczenie.

Na przewlekłe choroby zapalne stawów cierpi w kraju według szacunkowych danych do 450 tysięcy osób, w tym na najbardziej rozpowszechnione reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) około 220 tysięcy. Tych chorób nie należy jednak mylić z powszechnie znanymi dolegliwościami wynikającymi ze zmian zwyrodnieniowych w stawach, potocznie nazywanych "reumatyzmem".

30% ludzi po 60. roku życia ma chorobę zwyrodnieniową dającą okresowe dolegliwości bólowe.

Zdecydowanie poważniejszym problemem medycznym i społecznym wydają się choroby reumatyczne spowodowane stanem zapalnym.

Atakują bowiem najczęściej ludzi młodych, w wieku 35-45 lat, czyli w okresie największej aktywności życiowej i zawodowej. Choroba objawia się bolesnością i obrzękami oraz sztywnością stawów. Niewłaściwie lub z opóźnieniem leczona doprowadza do niszczenia stawów i niepełnosprawności, może skrócić życie o 8-10 lat.

Jeśli chorzy są właściwie leczeni i rozpoczną terapię w odpowiednim momencie, pozostają pełnosprawni i mogą nadal pracować. Celem terapii jest remisja, tzn. ustąpienie objawów choroby lub doprowadzenie do jej niskiej aktywności. Takiego stanu - ze względu na przewlekły charakter dolegliwości - nie da się jednak utrzymać bez podawania leków. Terapia najczęściej polega na przyjmowaniu syntetycznych leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh).

W bardziej zaawansowanym okresie choroby i przy jej dużej aktywności lub w razie pojawiania się czynników złej prognozy może zostać włączone tzw. leczenie biologiczne; jest absolutnie niezbędne u kilku procent pacjentów.

Spośród zapalnych chorób reumatycznych najpowszechniejsze jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Specjalistyczne leczenie potrzebne jest też m.in. pacjentom z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS), zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS); także w toczniu rumieniowatym układowym.

Okno terapeutyczne

Leczenie w chorobach reumatycznych - co akcentują specjaliści - to wyścig z czasem. Duża część chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) ma mniejsze szanse na pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje współczesne leczenie, gdyż zbyt późno trafia do lekarza specjalisty.

Jak przypomina prof. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych Instytutu Reumatologii w Warszawie i kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, z badań naukowych wynika, iż czynnikiem decydującym o tym, czy u pacjenta z RZS uzyskana zostanie remisja, jest czas wdrożenia specjalistycznego leczenia. Chorzy, którzy nie podjęli go odpowiednio wcześnie, mają nawet 3-krotnie gorsze rokowania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH