Diagnostyka udarów mózgu - nowe możliwości

Dane epidemiologiczne WHO wskazują na udar mózgu jako drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. W 2004 roku z powodu udaru zmarło 5,7 miliona ludzi, co odpowiada 9,7% wszystkich zgonów (dla porównania choroba niedokrwienna serca była przyczyną 7,2 miliona zgonów, co stanowi 12,2% wszystkich zgonów).

U dar jest także główną przyczyną długotrwałej niesprawności chorych, tym samym niesie ze sobą istotne następstwa nie tylko kliniczne, ale także socjalne i ekonomiczne. Szacuje się bowiem, iż blisko połowa chorych, którzy przeżyją ostrą fazę udaru mózgu, nie jest w stanie samodzielnie wykonywać czynności dnia codziennego i zależy od pomocy innych osób.

Bogucki i Gryglewski w raporcie dotyczącym konsekwencji udarów w Polsce podkreślają niebagatelne koszty ekonomiczne leczenia udarów oraz ich powikłań - zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich [1].

W latach 2009-2012 NFZ wydawał na bezpośrednie leczenie udaru mózgu rokrocznie blisko 550 mln złotych. Pozostałe koszty związane z absencją chorobową, rehabilitacją i innymi kosztami pośrednimi są trudne do oszacowania, jednak z dużym prawdopodobieństwem przewyższają kilkakrotnie wspomnianą kwotę, zważywszy że dane ZUS wskazują, że nowe orzeczenia o świadczeniach rentowych z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z powodu udaru mózgu otrzymuje w Polsce co roku około 2,5 tys. osób [1].

Ze względu na patomechanizm udaru wyróżnia się udary niedokrwienne - 85% udarów, i krwotoczne - 15%. Najczęstszą przyczyną niedokrwienia są zmiany miażdżycowe w tętnicach doprowadzających krew do mózgu (tętnicach szyjnych i kręgowych) oraz w dużych i średnich tętnicach mózgu. W 20 do 40% przypadków przyczyną udaru niedokrwiennego jest zator tętnic mózgowych pochodzący z serca, najczęściej u osób z migotaniem przedsionków.

Migotanie przedsionków

- groźny czynnik ryzyka udaru

Migotanie przedsionków (AF) jest ewidentnym i niezależnym czynnikiem ryzyka udaru i epizodów niedokrwiennych ośrodkowego układu nerwowego. Według różnych danych epidemiologicznych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru 5-8-krotnie w stosunku do populacji ogólnej. Niemal połowa starszych pacjentów z migotaniem przedsionków wykazuje współistniejące nadciśnienie tętnicze, co stanowi dodatkowy czynnik predysponujący do wystąpienia udaru - nadciśnienie jest bowiem nie mniej silnym czynnikiem ryzyka udaru niż AF.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH