Demografia określi naszą przyszłość

Szybko zmierzamy w Polsce do sytuacji, w której na trzy osoby pracujące przypadają dwie będące na emeryturze. Społeczeństwo się starzeje - mówiła wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera podczas sesji "Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?" w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W 2004 r. mężczyźni żyli w naszym kraju średnio 70 lat, a w 2035 r. średnia ta wyniesie 78 lat. Wśród kobiet jest to odpowiednio: 78 i 83 lata - zaznaczyła wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Podkreślała, że ustawa o zdrowiu publicznym, której projekt jest obecnie konsultowany, znakomicie wpisuje się w założenia polityki senioralnej. - Ta ustawa niczego nie będzie nakazywała, natomiast wyznaczy m.in. najważniejsze kierunki działań, dzięki którym starsze osoby będą mogły możliwie długo cieszyć się dobrym zdrowiem - wyjaśniała wiceminister.

Jej zdaniem celu tego nie można osiągnąć bez poprawy w zakresie edukacji i profilaktyki zdrowotnej. - Ustawa o zdrowiu publicznym pokazuje priorytety, a także koordynuje działania prozdrowotne. Obecnie działa w Polsce około 3 tys. programów profilaktycznych, ale ich efektywność zawodzi. Działania w myśl ustawy o zdrowiu publicznym będą polegały na koordynacji, nadzorowaniu i edukowaniu społeczeństwa - mówiła Beata Małecka-Libera.

Dobrze, że podczas kongresu gospodarczego mówimy o polityce senioralnej. Tytuł naszej sesji odzwierciedla istotę tego zagadnienia - to pogranicze polityki społecznej i - zaznaczył podczas panelu jeden z jego moderatorów, prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Czy tym razem się uda?

Poseł Tomasz Latos (PiS) polemizował, wskazując, że mimo istniejących programów rządowych, legislacja wciąż nie nadąża za potrzebami osób starszych. Pytał m.in., dlaczego właśnie tak długo trwają prace nad ustawą o zdrowiu publicznym?

- Nie wiadomo, czy ta ustawa trafi do Sejmu w tej kadencji. A przecież mówi się o niej od lat - podkreślał przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. - Deklaruję, że jak tylko trafi do Sejmu i komisji, natychmiast bierzemy się do pracy.

- Jeżeli wiemy, że istnieje pilna potrzeba stworzenia większej liczby ośrodków geriatrycznych, to trzeba pamiętać, że musi w nich być zapewniona kompleksowa opieka medyczna dla pacjentów w podeszłym wieku, a do tego system wciąż nie jest przygotowany - dodawał poseł Latos.

- W 2015 roku dla mnie najważniejsze będzie na pewno wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym - odpowiadała Beata Małecka-Libera. Wskazała, że z ustawą wiążą się dwa wyzwania: jedno, krótkoterminowe dedykowane bezpośrednio osobom starszym. - Tutaj chcemy mówić o kompleksowej opiece, nie tylko o geriatrii, która jest ogromnie ważna, ale też o zapewnieniu opieki, leczeniu w sposób kompleksowy, począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez pielęgniarki środowiskowe, szpitalnictwo i rehabilitację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH