Jednym z istotnych ryzyk wpisanych w prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest tzw. przenoszalność decyzji administracyjnych na inny podmiot. Co do zasady bowiem, decyzja administracyjna rozstrzyga daną sprawę indywidualnie. Jej przeniesienie na inny podmiot, niebędący adresatem decyzji, jest w prawie administracyjnym sprawą wyjątkową.

W swojej pracy z problematyką tą spotykamy się najczęściej przy podziałach spółek farmaceutycznych (art. 531 Kodeksu spółek handlowych).

Podział przez wydzielenie

Najczęściej wybieranym sposobem podziału jest tzw. podział przez wydzielenie, polegający na tym, że część majątku spółki dzielonej przenoszona jest na spółkę nowo zawiązaną. Powody podziałów spółek są zawsze takie same - pieniądze... Podział spółki pozwala bowiem skupić się na określonym segmencie rynku, zwiększyć efektywność działania, zmniejszyć koszty itp.

Dla wielu przedsiębiorców kluczowe jest utrzymanie finansowania z refundacji. Co jednak zrobić, aby decyzja administracyjna przeszła na nowy podmiot? I tu trochę teorii. Co do zasady, polskie prawo wyróżnia dwa rodzaje sukcesji: syngularną oraz uniwersalną. Z sukcesją syngularną mamy do czynienia, kupując cokolwiek w sklepie. Nie stajemy się wówczas właścicielem całego sklepu, lecz zawartości naszego koszyka. Z sukcesją uniwersalną do czynienia mamy w prawie spadkowym, gdy to na spadkobiercę przechodzą w całości prawa i obowiązki spadkodawcy.

Sukcesja

przy podziałach spółek ma charakter pośredni (tzw. ograniczona sukcesja uniwersalna). Na nowy podmiot przechodzą wszystkie prawa i obowiązki dzielącej się spółki, jednakże kluczową rolę odgrywa tu tzw. plan podziału. Oznacza to, że decyzja refundacyjna przechodzi na tę spółkę, na którą w planie podziału przechodzą pozostające z nią w związku składniki majątkowe. Cała sztuka polega na tym, by taki możliwie najściślejszy związek odnaleźć i wykorzystać. Związek ten powinien być jak najmniej polemiczny.

To jednak nie wszystko. Sukcesja może być bowiem bezskuteczna, a więc nie wywołująca skutków prawnych. Możliwość wyłączenia przenoszalności decyzji administracyjnej może wynikać wprost z ustawy lub wyraźnie z treści samej decyzji.

Analiza prawa refundacyjnego doprowadza jednak do wniosku, że żaden z tych przypadków nie zachodzi. Nie ma wobec tego barier dla przenoszalności decyzji refundacyjnych na inny podmiot powstały w wyniku podziału.

Z powyższą argumentacją zgodził się Minister Zdrowia, wydając decyzję potwierdzającą stan prawny, w jednej z prowadzonych przez nas spraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH