Cukrzyca dotyka prawie 6% Polaków. To już istotny problem społeczny, bo osoby z cukrzycą żyją średnio o 15 lat krócej i 5-6 razy częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

 Co zrobić, aby cukrzyca była wykrywana wcześniej? Jak poprawić dostęp chorych do nowoczesnego leczenia? Te i podobne pytania zadaliśmy podczas debaty m.in. wybitnym specjalistom w dziedzinie diabetologii - członkom Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dyrektorom w Agencji Oceny Technologii Medycznych, NFZ i ekspertom.

Rynek Zdrowia: - Słysząc lament nad stanem profilaktyki oraz niedostatecznym dostępem do terapii cukrzycy w kraju, można zastanawiać się, czy nie jest on przesadzony. I oto w październiku br. opublikowano wyniki rankingu konsumenckiego badającego leczenie chorych na cukrzycę i opiekę nad nimi w Europie - Euro Consumer Diabetes Index. Polska zajęła w nim dalekie 25.
miejsce. Autorzy rankingu w komentarzach zwracają uwagę, że "dobra opieka nad chorymi na cukrzycę nie jest wyłącznie sprawą pieniędzy, ale kultury i organizacji".
Zauważają, że najlepsi - Dania i Wielka Brytania - wcale nie wydają najwięcej, a kraje przeznaczające na opiekę zdrowotną stosunkowo niewiele, np. Litwa i Łotwa, osiągają znakomite rezultaty.
Te uwagi to chyba dobry punkt wyjścia do naszej dyskusji...

Prof. Władysław Grzeszczak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu:- Na Litwie i Łotwie rzeczywiście mają dobre wyniki leczenia cukrzycy, ale i bardziej uporządkowany system. Tam zdecydowano o przyjęciu ciekawego modelu terapii. Mówią pacjentom: "Jeśli jesteś źle wyrównany, spróbujemy zastosować nowoczesny lek przez rok.
Jeżeli uzyskasz poprawę, to ten lek będzie dalej dla ciebie refundowany, jeśli nie - koniec z jego refundacją".
Zdecydowali się powiedzieć pacjentom: "Skoro po roku nie ma u ciebie efektu leczenia, to nie warto wydawać pieniędzy".
Dostęp do odpowiednich leków to jedna kwestia. Druga - profilaktyka. Tylko dobra prewencja i wczesne wykrycie choroby pozwala prowadzić skuteczne leczenie, bo daje wyraźną szansę lekarzom zapanowania nad tą plagą. Tymczasem trafiają do nas chorzy najczęściej już z późnymi powikłaniami cukrzycy.

Potrzebna promocja prewencji...

RZ: - Ale wiadomo przecież, że trudno stworzyć program przesiewowy w cukrzycy z powodu ogromu populacji, jaką by trzeba przebadać. Poza tym kto miałby wziąć odpowiedzialność za jego realizację?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH