Dbajmy o przewagę konkurencyjną

Rozmowa z GRAŻYNĄ KUCZERĄ, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, który w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia.

Rynek Zdrowia: Jubileusz jest dobrą okazją do dokonania bilansu dotychczasowej działalności Szpitala. Warto też przypomnieć najważniejsze wydarzenia w jego historii.

Grażyna Kuczera: - To doskonała okazja nie tylko do podsumowań i refleksji, ale też spojrzenia w przyszłość. Budowę Szpitala rozpoczęto z myślą o branży górniczej, która w latach 70. ubiegłego stulecia przeżywała swój rozkwit. Konieczność zapewnienia kompleksowej i specjalistycznej opieki górnikom oraz profesjonalnego zabezpieczenia w razie wypadków w kopalniach była wówczas priorytetem. Obecnie coraz rzadziej - na szczęście - zdarzają się masowe wypadki w kopalniach.

W tej branży również wiele się zmieniło. Mimo to, szczególna lokalizacja naszej jednostki zobowiązuje do pozostawania stale w pełnej gotowości. Dzisiaj zmieniły się priorytety, ale charakter Szpitala jako wielospecjalistycznej placówki nie uległ zmianie.

Nawiązując do drugiej części pytania - nasza placówka stała się wiodącym ośrodkiem medycznym nie tylko dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic. Usługi Szpitala są coraz częściej wybierane w sposób świadomy przez osoby spoza województwa. Przykładem może być Oddział Neurochirurgii, w którym leczeni są chorzy z całego województwa śląskiego, a także z pozostałych województw.

Średnio w ciągu roku około 60 pacjentów, nie zważając na niedogodności związane chociażby z koniecznością pokonywania dużych odległości, wybiera poczucie bezpieczeństwa zapewnione przez wykwalifikowany personel oraz możliwości diagnostyczno-lecznicze Szpitala.

Minęło 40 lat, a jedna rzecz wciąż się nie zmienia na lepsze - finansowanie. Był czas, kiedy trzeba było dokonywać niełatwych wyborów, kiedy pracownicy dla ratowania budżetu rezygnowali z należnych im świadczeń, kiedy bezlitośnie komornik zajmował środki wpływające na konto Szpitala. Przetrwaliśmy i jestem przekonana, że trwać będziemy, ponieważ działamy nie dla siebie, ale dla tych tysięcy pacjentów, którzy nam zaufali.

Szpital jest jednostką, dla której podmiotem tworzącym jest samorząd woj. śląskiego. Zgodnie z programem rozwoju województwa, nasza placówka należy do grona 10 szpitali o strategicznym znaczeniu dla regionu. Jako jedyny w subregionie południowo-zachodnim województwa posiada Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej, ponadto siedem oddziałów zabiegowych (urologii, chirurgiczny ogólny, okulistyki, otolaryngologii, chirurgii urazowo-ortopedycznej, oddział położniczo-ginekologiczny oraz wspomniany oddział neurochirurgii), blok operacyjny z siedmioma salami i salą wybudzeń oraz 13-stanowiskowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH