Choć nie robiono tajemnicy z badań, uzyskanie przez Bioton preparatu insuliny ludzkiej zaskoczyło wszystkich

Na początku lat 70. ubiegłego wieku światu groził brak insuliny.
Przybywało chorych na cukrzycę, a za rosnącym popytem nie nadążała produkcja.
Oparta była na wydzielaniu insuliny z trzustek trzody i bydła, a właśnie tego surowca często brakowało. Nieliczne grupy naukowców zaczęły poszukiwać innego sposobu pozyskiwania surowców.
Z pomocą przyszedł rozwój biotechnologii, czyli technika rekombinacji genów.
Po blisko dekadzie badań, trzy koncerny na świecie niezależnie podjęły produkcję insuliny z komórek drobnoustrojów, poddanym modyfikacjom genetycznym. W przeciwieństwie do insuliny odzwierzęcej, insulinę tę nazwano "ludzką".

TO BYŁO ZASKOCZENIE

- Już w drugiej połowie lat 90. byliśmy przygotowani "intelektualnie" do zmierzenia się samodzielnie z procesem produkcji insuliny ludzkiej - mówi Piotr Borowicz, dyrektor Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków w Warszawie.
Wtedy też Instytut oddzielił działalność badawczą od produkcyjnej, tworząc odrębne podmioty prawa handlowego.
Marketing, dystrybucję i produkcję rozwijała spółka Bioton, w której współwłaścicielem stała się firma Prokom Investments, a przełamanie wysokiej bariery wdrożeń biotechnologicznego "high-tech" i wytwarzanie leków na bazie biosyntezy - poczynając od insuliny - przejęła spółka Ibatech, połączona obecnie z Biotonem.
Badania przemysłowe nad produkcją ludzkiej insuliny ruszyły w 1996 roku. Ich budżet, jak mówił właściciel Prokomu Ryszard Krauze, miał wynieść 5-10 mln dolarów, ale wzrósł czterokrotnie.
Choć nie robiono tajemnicy z badań, uzyskanie przez Bioton preparatu insuliny ludzkiej zaskoczyło wszystkich.
- Kiedy go wdrażaliśmy do produkcji, w Komitecie Badań Naukowych uznano projekt za niewykonalny. Wielu członków komisji rejestracji leków wątpiło, aby ktoś w Polsce na skalę przemysłową mógł dokonać rekombinacji genetycznej - wspomina Piotr Borowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH