Gala Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

W tym roku Oskary Serca - nagrody Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii - otrzymali: Eko-Holding SA we Wrocławiu, Inter Car Zabrze, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, Suempol w Bielsku Podlaskim oraz Węglokoks SA w Katowicach. Oskary FRK przyznaje tradycyjnie co roku swoim najbardziej aktywnym darczyńcom.
Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał prof. Zbigniew Religa. Od kilkunastu lat, we własnym Instytucie Protez Serca, FRK zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń oraz produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.

Nie tylko sztuczne serce

Fundacja wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych. Jej autorskie opracowanie - pozaustrojowe komory krótkoterminowego wspomagania serca - mogą służyć do regeneracji skrajnie niewydolnego serca lub jako pomost do transplantacji. Od 1995 roku zastosowane zostały w sześciu klinikach kardiochirurgii w Polsce, ratując życie ponad 200 pacjentom.
W tym roku Fundacja rozpoczęła nowy projekt, związany z opracowaniem prototypu komory wspomagania serca dla dzieci w wieku szkolnym. Rozszerzy on możliwości stosowania mechanicznych protez serca na młodszych pacjentów.

Serce za serce

Działalność Fundacji możliwa jest m.in. dzięki ofiarności firm, instytucji i osób prywatnych, którym co roku dedykowany jest koncert pt. "Serce za serce".
22 listopada br., podczas koncertu galowego Oskarów Serca 2008, wystąpili artyści Opery Śląskiej w Bytomiu.
Zabrzmiały arie operowe, operetkowe i przeboje musicalowe w wykonaniu cenionych solistów: Joanny Kściuczyk- Jędrusik, Leokadii Duży, Niny Nowak, Dawida Różańskiego i Jarosława Kitali.
Towarzyszył im 34-osobowy chór, 15-osobowy balet oraz 55-osobowa orkiestra.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH