Program kompleksowej i koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale mięśnia sercowego (KOS-zawał) jest bardzo potrzebny.

Mocną stroną tego programu jest jego struktura, czyli jasne określenie ścieżek, jakimi osoby po zawale serca mogą podążać w systemie w ramach leczenia, rehabilitacji, a następnie umożliwienia powrotu do aktywności zawodowej.

Jednak, jak każde nowe przedsięwzięcie, także KOS-zawał ma to do siebie, że z jednej strony budzi emocje, z drugiej strony poddawany bywa krytyce, ponieważ na pewno niektóre kwestie w tym programie wymagają poprawy.

Jestem jednak przekonany, że KOS-zawał przetrze drogę innym tego rodzaju programom, w tym obejmującym pacjentów z niewydolnością serca. Pamiętajmy bowiem, że u części pacjentów po zawale występować będzie właśnie niewydolność serca. Dotyczy to przede wszystkim chorych, którzy zbyt późno zgłosili się z zawałem do odpowiedniego ośrodka. W takich przypadkach, skuteczność nawet najlepszej terapii jest o wiele mniejsza.

W mojej opinii - jeżeli KOS-zawał ma być efektywnie korygowany już trakcie jego wdrażania - musi podlegać bieżącemu monitorowaniu oraz procesom audytu. Pozostaje otwartą kwestią, kto powinien taką ocenę realizacji i rezultatów programu przeprowadzać - czy Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a może Ministerstwo Zdrowia?

Takie audyty są jednak niezbędne - nie dlatego, aby kogoś karać za to, że robi coś inaczej, niż określono w założeniach programu. Chodzi natomiast o to, żeby zidentyfikować te elementy, które, z różnych powodów, wymagają korekty, a następnie, by te korekty wprowadzać.

Zdaję sobie sprawę z tego, że takie monitorowanie i weryfikacja realizowania programu będą wymagały pewnych nakładów finansowych, a także dodatkowych kadr i decyzji organizacyjnych. Uważam jednak, że monitorowanie i audyty są potrzebne, abyśmy wiedzieli, jak w rzeczywistości przebiega wdrażanie koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH