Dajmy sobie czas na refleksję

Włączenie analizy kosztów pośrednich w ocenę technologii medycznych oraz w proces decyzyjny dotyczący finansowania danej terapii ze środków publicznych umożliwi poprawę funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia - to jeden z wniosków z sesji poświęconej polityce lekowej podczas IX Forum Rynku Zdrowia.

Demografia i starzenie się społeczeństwa będą powodowały napięcia. Liczenie kosztów pośrednich powinno stanowić motywację do poszukiwania stanu równowagi i lepszego sposobu alokacji środków na opiekę zdrowotną - argumentował Łukasz Zalicki, partner w EY, prezentując wyniki raportu dotyczącego metodyki liczenia kosztów pośrednich w Polsce.

Ile kosztują oszczędności?

W ujęciu ekonomicznym w ochronie zdrowia można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje kosztów: koszty bezpośrednie - związane z zużyciem zasobów potrzebnych do zapewnienia opieki medycznej; pośrednie - oznaczające stratę produkcji powstałą w wyniku choroby lub jej dalszych konsekwencji (np. powikłania, niepełnosprawność, zgon) oraz koszty społeczne, stanowiące najszerszą kategorię.

Obecnie transfery środków wypłacanych przez ZUS w formie zasiłku chorobowego lub renty z powodu niezdolności do pracy są wysokie. W latach 2008-2012 wzrosła liczba dni czasowej niezdolności do pracy z blisko 109 mln dni do ponad 125 mln dni w 2012 r. Wydatki na wypłaty zasiłków chorobowych w 2008 roku wyniosły 5 mld zł, w 2012 r. - prawie 9 mld zł.

- To, co "zaoszczędzimy" w wydatkach na odpowiednie leczenie, potem pojawia się w wydatkach na świadczenia związane z niezdolnością do pracy, takie jak zasiłek chorobowy lub renta. Powstaje pytanie - czy te wydatki to koszt, czy inwestycja. Naszym zdaniem - inwestycja, biorąc pod uwagę, jak duże są wydatki na świadczenia z ubezpieczenia społecznego związane z niezdolnością do pracy - mówiła dyrektor Grażyna Hart, naczelny lekarz ZUS.

Decyzja należy do ministra

- Wytyczne AOTM nie wykluczają możliwości przeprowadzania analiz z perspektywy społecznej i przedstawiania kosztów pośrednich. Perspektywa społeczna może wiele wnieść, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, kiedy absencja w pracy ma istotny wpływ na utratę PKB - mówiła dr Gabriela Ofierska-Sujkowska, kierownik działu rekomendacji AOTM.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH