Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C stanowi obecnie główny problem klinicznoterapeutyczny w hepatologii zakaźnej pediatrycznej

Od początku tego roku NFZ nie refunduje terapii pegylowanym interferonem dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Tłumaczy to tym, że producent nie przeprowadził badań wśród małych pacjentów. Fundusz dopuszcza natomiast takie leczenie uosób powyżej 18. roku życia. Jednak, zdaniem specjalistów, preparat ten powinien być stosowany także u najmłodszych pacjentów cierpiących na HCV.
- To schorzenie stanowi obecnie główny problem klinicznoterapeutyczny w hepatologii zakaźnej pediatrycznej. Zakażenia HCV w Polsce szerzą się głównie drogą tzw. zakażeń szpitalnych. W jednej z rodzimych prac wykazano, że zakażenia HCV dominują u dzieci wielokrotnie hospitalizowanych. Nie ma wątpliwości, że do wzrostu liczby tych zakażeń u dzieci przyczyniają się także zakażenia wertykalne, czyli z matki na dziecko, aczkolwiek tej drogi nie należy demonizować - informuje prof. Małgorzata Pawłowska z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii CM UMK, członek Polskiej Grupy Ekspertów HCV i Zespołu ds. Chorób Zakaźnych Dzieci.

Dać wcześnie szansę

Jarosław Chojnicki, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze", uważa, że dzieci nie dostające pełnej szansy na nowoczesne leczenie są spychane automatycznie do grupy osób, które terapię rozpoczną po kilku lub kilkunastu latach od zakażenia (gdy skończą 18 lat).
- A wtedy będą miały już mniejsze szanse na eliminację wirusa, ich stan zdrowia może ulec pogorszeniu - mówi Jarosław Chojnacki. - Na zdrowiu nie wolno oszczędzać, tym bardziej na zdrowiu dzieci, które przeszły już gehennę borykając się z licznymi chorobami, często nowotworami, z którymi wygrano. Ale właśnie podczas leczenia innych schorzeń dzieci te zakażono HCV.
W lipcu 2003 roku model skojarzonego leczenia interferonem alfa i rybawiryną został zatwierdzony w USA do stosowania u dzieci z pwzw C powyżej 3. roku życia. Jesienią 2004r. został zarejestrowany w krajach Unii Europejskiej i od tego czasu był stosowany także w Polsce.
Wyniki wielu badań pozwalały stwierdzić, że przebieg zakażenia HCV i progresja zmian chorobowych w miąższu wątroby u dzieci jest porównywalna zobserwowanymi u dorosłych. Specjaliści uważają, że pwzw C może powodować ciężkie uszkodzenie wątroby u dzieci prowadzące do jej marskości.
- Biorąc przede wszystkim pod uwagę zachęcające wyniki leczenia u dorosłych, wydaje się jak najbardziej uzasadnione niezwłoczne podjęcie próby leczenia pacjentów pediatrycznych z pwzw C aktualnie najnowocześniejszymi metodami. Należy do nich terapia skojarzona z zastosowaniem pegylowanego interferonu irybawiryny - mówi prof. Małgorzata Pawłowska.

Trzy argumenty

Zdaniem prof. Pawłowskiej, co najmniej trzy argumenty przemawiają za potrzebą podjęcia tego typu terapii u dzieci:

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH