Jednorodne grupy pacjentów (JGP) - zacznie się pilotaż

Nowy system rozliczania świadczeń szpitalnych będzie wprowadzony od lipca tego roku - zapowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Wcześniej, bo wczesną wiosną, przetestowany będzie w 10 lub 11 szpitalach w Polsce.
Rzecznik NFZ Edyta Grabowska-Woźniak powiedziała RZ, że pewne świadczenia będą wyjęte z tego systemu rozliczeń - chodzi przede wszystkim o część świadczeń z onkologii (m.in. chemioterapię).

Obawy w klinicznych

Lekarz, dokumentując wykonane świadczenia, będzie zobowiązany do wpisania rozpoznania według klasyfikacji ICD-10, rozpoznania współistniejących chorób (maksymalnie trzech) oraz sposobu leczenia według klasyfikacji ICD-9. System uwzględni także płeć, wiek pacjenta, a w przypadku noworodków - masę urodzeniową. Na podstawie tych danych system wybierze odpowiednią grupę diagnostyczną.
- Wprowadzenie systemu jednorodnych grup pacjentów jest koniecznością, inaczej nie poprawimy gospodarki finansowej - powiedziała RZ Grabowska-Woźniak.
Przeciwni systemowi są w dużej mierze dyrektorzy szpitali klinicznych, którzy obawiają się drastycznego spadku dochodów ze względu na inną niż w szpitalach mniej wyspecjalizowanych strukturę wykonywanych świadczeń (duża liczba drogich procedur wysokospecjalistycznych).

Ostrożnie...

W wielu krajach zachodnich, w których system ten (DRG) jest stosowany, szpitale kliniczne mają do dyspozycji dodatkowe modyfikatory wag punktowych, które wprowadzono właśnie ze względu na ponoszone przez nich wyższe koszty. W Funduszu nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, czy tak będzie i w Polsce.
Adam Kozierkiewicz, ekspert zajmujący się od lat systemem JGP, wielokrotnie przestrzegał przed pospiesznym wprowadzaniem tego systemu i natychmiastowym uzależnieniem finansowania szpitala tylko od niego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH