Projekt ustawy Prawo farmaceutyczne precyzuje definicję sprzedaży wysyłkowej (w tym także przez internet), by nie było wątpliwości, że taka forma sprzedaży leków na receptę jest niezgodna z prawem.

W uzasadnieniu do projektu resort zdrowia informuje, że wprowadzenie definicji "sprzedaży wysyłkowej" ma na celu uniknięcie występujących wątpliwości w zakresie interpretacji art. 68 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Według projektu ustawy, sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jest "umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron przy wykorzystywaniu: r środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego r listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej r reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia r reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną".

Z powodu braku tej definicji firmy oferujące sprzedaż leków na receptę przez internet twierdziły, że forma ich działalności nie jest sprzedażą wysyłkową, ale przekazaniem leku pacjentowi za pośrednictwem pełnomocnika, w tym przypadku kuriera, któremu pacjent udziela pełnomocnictwa za pośrednictwem witryny on-line.

Resort powołuje się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2003 roku w sprawie Deutscher Apothekerverband przeciwko DocMorris, który stanowi, że sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza jest sprzeczna z prawem wspólnotowym. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH