Po identyfikacji mutacji genów "rozwijających" raka trzustki rozpoczęto badania nad zastosowaniem technik molekularnych w leczeniu tego nowotworu

Rak trzustki nie występuje zbyt często, to zaledwie 3% wszystkich nowotworów złośliwych u człowieka. U mężczyzn zajmuje 11 miejsce pod względem częstości zachorowania na nowotwory, u kobiet - miejsce 13-14. Jest jednak trzecim co do częstości i najgorzej rokującym nowotworem przewodu pokarmowego.
A co najgorsze - jest jednym z najszybciej rozwijających się - średnia przeżycia od chwili rozpoznania w stanach zaawansowanych wynosi ok. 6 miesięcy.
- Dramatyzmu dodaje fakt, że rak trzustki ma przebieg podstępny i bardzo trudno w porę go wykryć. Dlatego lekarze rozważają każdą nową możliwość walki z tym nowotworem - mówi dr Emila Filipczyk-Cisarż, specjalista onkologii klinicznej, ordynator Oddziału Chemioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Punkt wyjścia

Chorzy bagatelizują często objawy, które mogą sygnalizować rozwój choroby i nie idą do lekarza. We wczesnych stadiach rozwoju tego raka mogą występować biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia, uczucie dyskomfortu charakterystyczne przecież dla wielu innych, niegroźnych chorób. Kiedy jednak pojawiają się objawy, których nie można już bagatelizować, bo zaburzają normalną egzystencję - ból, powiększenie obwodu brzucha, już jest za późno na radykalne wyleczenie.
Rak trzustki należy, niestety, do chorób z bardzo złym rokowaniem. Wprawdzie w pierwszym, drugim stopniu zaawansowania (15-20% wszystkich chorych na ten nowotwór zgłaszających się do lekarza), kiedy stosuje się radykalne leczenie operacyjne, chorzy w 70-75% przeżywają pięć lat, ale większość chorych trafia do lekarza w trzecim stopniu zaawansowania choroby, a jeszcze częściej w czwartym stopniu, kiedy występują przerzuty. W obu tych przypadkach nie można już zastosować radykalnego leczenia operacyjnego.
W związku z tym, w czwartym stopniu choroby pacjent nie przeżywa jednego roku po zdiagnozowaniu. Jeżeli jest to trzeci stopień zaawansowania i chorego można poddać resekcjom leczniczym, ma szansę na pięcioletnie przeżycie w ok. 15%.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH