Czyim interesom zagraża apteka szpitalna Mgr Janina Pawłowska

Mgr JANINA PAWŁOWSKA, koordynator departamentu farmacji szpitalnej Naczelnej Rady Aptekarskiej

Farmakoterapia jest najczęściej stosowaną metodą leczenia. Także w szpitalach. Bezpieczeństwo pacjenta i optymalizacja gospodarki lekiem stanowią zatem jedno z największych wyzwań dla instytucji opieki zdrowotnej.

Złożoność i wieloaspektowość tego problemu stały się przyczyną opracowania szczegółowych standardów regulujących procedury postępowania z lekiem w lecznictwie zamkniętym. Centralnym ogniwem systemu jest apteka szpitalna. Tak jest w Unii Europejskiej czy w USA, gdzie jeden farmaceuta przypada na 22 łóżka.

W Polsce tak nie jest! W wielu przypadkach, kadra kierownicza szpitali, szukając oszczędności, tak ogranicza działalność, jak może, a także zatrudnianie farmaceutów.

To oczywisty błąd,

gdyż posiadanie apteki w szpitalu po prostu się opłaca, co udowadniają wszelkie analizy farmakoekonomiczne.

Zatrudnianie farmaceutów szpitalnych przekłada się bowiem wprost chociażby na zmniejszenie liczby błędów medycznych, a co za tym idzie na eliminację przedłużonych hospitalizacji pacjentów. Nadzór nad lekiem, poprawa bezpieczeństwa farmakoterapii pacjenta to zadania dla farmaceutów, dla apteki.

Nie może jej nie być w szpitalu, w aptece bowiem farmaceuta wykonuje czynności fachowe, zdefiniowane w ustawie - Prawo farmaceutyczne - które gwarantują jakość świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital. Prawidłowe działanie szpitala w zakresie gospodarki lekami zapewnia wyłącznie wyspecjalizowana komórka szpitala, jaką jest apteka szpitalna. W ramach wykonywania usługi farmaceutycznej w szpitalu, obowiązkiem apteki jest nie tylko dostarczanie pacjentowi leków na wzór zaopatrzenia szpitala w środki czystościowe lub marchewkę do obiadu.

Istnieją czynności związane z procesem udzielania świadczeń zdrowotnych, które nie mogą być wykonywane przez osoby nie posiadające wykształcenia farmaceutycznego.

Kto dopilnuje, aby pacjent nie otrzymał leków wstrzymanych, wycofanych, przeterminowanych? Kto sprawdzi zarejestrowane wskazania do zastosowania leku? Kto sporządzi lek? Kto będzie prowadził ewidencję produktów leczniczych? Kto dopilnuje, by się nie marnowały? Kto będzie monitorował zużycie antybiotyków, aby przeciwstawiać się narastającej oporności na antybiotyki wskutek nadużywania, złego łączenia, dawkowania itp? Umierają młodzi ludzie z powodu zakażeń, których nie ma czym leczyć, bo już leczeni byli wszystkim! Kto udzieli obiektywnej informacji o leku? Kto będzie monitorował działania niepożądane? Kto weźmie odpowiedzialność materialną za zakupione leki?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH