Czy współpłacenie zmniejszy kolejki

NFZ zwraca część kosztów zakupu aparatu słuchowego, jednak w praktyce okazuje się, że spora grupa pacjentów po wielomiesięcznym oczekiwaniu decyduje się sfinansować ten sprzęt z własnej kieszeni - informuje Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizacja proponuje wprowadzenie współpłacenia, co ma ułatwić uzyskanie aparatu i skrócić kolejki. Według szacunków MSOON, liczba refundacji aparatów słuchowych spada, natomiast liczba osób niedosłyszących rośnie.

Kolejki oczekujących na potwierdzenie zlecenia na aparat słuchowy sięgają 12 miesięcy. Tyle czasu muszą czekać np. mieszkańcy województwa łódzkiego, gdzie liczba oczekujących dochodzi do 6 tysięcy pacjentów, a niespełna 7200 niepełnosprawnych z Dolnego Śląska czeka na zlecenie ponad rok. Według danych przytaczanych przez organizację, do 8 miesięcy wydłuża się czas oczekiwania na aparat słuchowy w województwie kujawsko- pomorskim, a 6 miesięcy stoją w kolejkach pacjenci z Małopolski (prawie 4500 osób).

Obecnie w Polsce ponad 28 tysięcy pacjentów czeka w kolejkach na refundację aparatu słuchowego.

Aby usprawnić system, Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych proponuje Ministerstwu Zdrowia wprowadzenie współpłacenia pacjenta na poziomie limitu 50% za aparat słuchowy.

Do takiego pomysłu przekonuje Józef Góralczyk reprezentujący MSOON (Sejmik zrzesza 40 organizacji osób niepełnosprawnych).

Według niego, w ten sposób znacznie mogłyby się zmniejszyć kolejki do refundowanego sprzętu, a pacjenci nie będą zmuszani do zakupu aparatów na własną rękę i pokrywania 100% ceny.

- Wiemy, że propozycja współpłacenia za aparat słuchowy nie jest idealna, z pewnością znajdzie się część osób czy ich rodzin, których nie będzie na to stać, ale przynajmniej w jakiejś części rozwiąże to problem kolejek i długiego czasu oczekiwania - mówi Rynkowi Zdrowia Józef Góralczyk.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH