Wdrożenie pakietu ustaw zdrowotnych nie oznacza końca, ale początek reformy systemu ochrony zdrowia - zapewnia Ministerstwo Zdrowia

IV Forum Rynku Zdrowia, które odbyło się 22 października w warszawskim hotelu Sheraton, tradycyjnie już zgromadziło ok. 1000 uczestników. Do tradycji naszych spotkań należą także wyjątkowe okoliczności, które im towarzyszą.
Ubiegłoroczna, trzecia edycja Forum miała miejsce tuż po wyborach wygranych przez Platformę Obywatelską.
W tym roku Forum stało się okazją do zgromadzenia środowiska medycznego następnego dnia po uchwaleniu przez Sejm pakietu sześciu ustaw zdrowotnych.
W obu przypadkach okazja do "gorącej" wymiany poglądów na temat rodzącej się na naszych oczach nowej rzeczywistości została dobrze wykorzystana.
Trwająca od roku dyskusja nad pakietem ustaw zdrowotnych została w zasadzie zdominowana przez Ustawę o ZOZ-ach i zapis mówiący o obligatoryjnym przekształcaniu SP ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Trudno się zatem dziwić, że ten najważniejszy, z punktu widzenia systemu, wątek budził także największe zainteresowanie podczas sesji głównej IV Forum Rynku Zdrowia. Uczestnicy panelu próbowali ocenić sytuację i odpowiedzieć na pytanie, czy polskim pacjentom nie zaszkodzą planowane zmiany w systemie opieki zdrowotnej?

Jeśli nie tak, to jak?

- Wszyscy się zgadzają, że w naszym systemie ochrony zdrowia konieczne są zmiany, ale w chwili, gdy pojawia się propozycja, zawsze okazuje się, że jest zła - ocenia wiceminister zdrowia Adam Fronczak. - Reformę trzeba w końcu zacząć, a przynajmniej zapoczątkować jej pierwszy etap. Tak właśnie należy patrzeć na przegłosowany w Sejmie pakiet sześciu ustaw zdrowotnych, które są tylko krokiem wyznaczającym kierunek dalszych działań. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia: ustawa koszykowa, podział NFZ i w końcu wprowadzenie do gry prywatnych ubezpieczycieli.
Adam Fronczak odniósł się także do budzącej liczne wątpliwości obligatoryjności przekształceń SP ZOZ-ów w spółki. Jego zdaniem, jest ona niezbędna, aby raz na zawsze skończyć z umiejętnym przesuwaniem kosztów i "wpuszczaniem" ich w publiczne szpitale, leczące najtrudniejsze, najbardziej kosztochłonne przypadki. Przypomniał również, że już obecnie 20% spośród 742 lecznic zarejestrowanych w Polsce to szpitale niepubliczne, w tym nie tylko prywatne, ale także przekształcone przez samorządy różnych opcji politycznych, nie zawsze związane z Platformą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH