Czy to już rewolucja?

W nowotworach krwi w ostatnim pięcioleciu dokonał się olbrzymi postęp. Choroby ze śmiertelnych stały się przewlekłymi.

Często to nie wyleczenie jest absolutem, szczególnie w chorobach nowotworowych - twierdzi prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii, wskazując na przykład przewlekłej białaczki szpikowej: - Wprowadzenie leków celowanych spowodowało wydłużenie życia z chorobą, związane z ciągłym przyjmowaniem leków.

- Ponieważ najnowsze leki dają prognozowane przeżycie nawet na 32 lata od momentu rozpoznania choroby, jeśli pacjent zapada na nią w wieku powyżej 50 lat, odpowiadając na leczenie, uzyskuje przeżycie, jakby tej choroby nie było - mówi prof. Jędrzejczak.

Są zatem dwie strategie. Strategia "na wyleczenie" ma tę zaletę, że po uzyskaniu remisji pacjent zaczyna żyć bez potrzeby stosowania leków. Nie odsuwa jednak od siebie ryzyka nawrotu choroby, a należy pamiętać, że każdy nawrót jest gorszy i trudniejszy do opanowania. Leczenie przewlekłe pozwala zapewnić kontrolę nad chorobą, ale związane jest z "dozgonnym" stosowaniem leków.

Jednak nie w każdym nowotworze krwi chorzy mają taką alternatywę: - Szpiczaka mnogiego, póki co, nie można wyleczyć. Ale wysiłki świata nauki i farmacji koncentrują się na tym, by z choroby mniej przewlekłej stała się "bardziej" przewlekła. W najbliższych latach pojawią się nowe leki. Czy to już rewolucja? Z pewnością nie, gdyż w przypadku szpiczaka nie ma jednego patomechanizmu i tej rewolucji nie będzie, ale jesteśmy w połowie drogi do tej rewolucji - uważa prof. Andrzej Hellmann, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Białaczka dobrze rozpracowana

Przewlekła białaczka szpikowa spowodowana jest zmianami w kodzie genetycznym niektórych komórek w szpiku kostnym.

W komórkach tych część chromosomu 9 zamienia się miejscem z częścią chromosomu 22 - proces ten nazywamy translokacją. Powstaje nieprawidłowy chromosom zwany chromosomem Filadelfia - pobudza nadprodukcję białych krwinek w szpiku kostnym.

- To pierwszy rodzaj białaczki, gdzie można było łatwo rozróżnić komórki nowotworowe od zdrowych. Dlatego wszystkie nowe próby technologiczne czy badania idące w kierunku wypracowania nowych technologii skoncentrowały się na tej białaczce. Można było łatwo ukierunkować badania na jeden cel - stwierdza prof. Francis Giles, założyciel Międzynarodowej Grupy Badawczej ds. Onkologii.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH