TF Silesia - spółka z prokuratorem na karku i kiepskimi referencjami - ma restrukturyzować Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach ma ponad 40 mln zł długu. W czerwcu br. głośny strajk w tym największym na południu Polski szpitalu pediatrycznym gasili osobiście ministrowie Zbigniew Religa i Bolesław Piecha. Obiecywali wtedy placówce pomoc.
Mówiło się m.in. o ewentualnej pożyczce z budżetu państwa. Nie wykluczano także likwidacji GCZDiM w jego dotychczasowym kształcie prawnym i utworzenia nowego zakładu, wolnego już od obciążeń finansowych.

Dokumenty proszę

Odsiecz przyszła jednak w pierwszych dniach września z najmniej spodziewanej strony. Otóż, jak podała "Gazeta Wyborcza", minister zdrowia Zbigniew Religa chce, by GCZDiM było restrukturyzowane przez Towarzystwo Finansowe Silesia. Nie przeszkadza mu to, że prokuratura nadal bada prawidłowość działań restrukturyzacyjnych spółki w hutnictwie (patrz - ramka).
Minister Religa złożył szpitalowi taką propozycję na piśmie, z której dowiadujemy się m.in., że TF Silesia, będąca spółką Skarbu Państwa, jest "doświadczona w restrukturyzacji" oraz ma "przygotowanie do działań w ochronie zdrowia". Ministerstwo poprosiło też szpital o przekazanie dokumentacji. Kiedy zamykaliśmy to wydanie "RZ", dyrektor szpitala Renata Póda odmawiała komentarzy w tej sprawie, czekając na wyjaśnienia z Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister zaskoczony

Planowanym uzdrawianiem szpitala przez spółkę nie mającą żadnego doświadczenia w sektorze medycznym zaskoczony jest nie tylko personel Centrum, ale i... wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
- Nie znam dokonań TS Silesia. Słyszałem jedynie, że działała, bez sukcesów, w branży hutniczej. Dlatego byłem zaskoczony tym, że Silesia ma restrukturyzować szpital - powiedział nam Bolesław Piecha. - Pamiętajmy jednak, że to dopiero propozycja, żadnej umowy nie podpisano.
Zdaniem Piechy, niektórym szpitalom mogą pomagać zewnętrzne firmy, powinny mieć jednak doświadczenie we współpracy ze szpitalami. Silesia takiego doświadczenia nie ma.

Coś zrobić trzeba

Minister Piecha podkreśla, że taki szpital, jak GCZDiM, musi istnieć w planowanej przez resort sieci szpitali. W tej i innych zadłużonych jednostkach trzeba jednak najpierw przeprowadzić rzetelny audyt, aby potem podjąć skuteczne działania naprawcze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH