Czy ta ustawa wejdzie w życie?

Sejm uchwalił 11 września br. ustawę o zdrowiu publicznym, która wpisuje część zadań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego do Narodowego Programu Zdrowia. Kwestia ta od dłuższego czasu wywoływała ożywione dyskusje w środowisku medycznym.

Ustawa zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd dokument strategiczny dla zdrowia publicznego - Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020.

Ustawa zakłada utworzenie Rady do Spraw Zdrowia Publicznego - organu opiniodawczo- -doradczego ministra zdrowia. Przewidziano także możliwość powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

Obawy pozostały

Od dłuższego czasu ożywione dyskusje wywołuje kwestia wpływu NPZ na realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP), którego pierwsza edycja kończy się w tym roku. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami zadania dotyczące profilaktyki i edukacji w obszarze ochrony zdrowia psychicznego będą realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia, a nie NPOZP, jak dotąd.

Posłowie PiS, a także środowisko lekarskie obawiają się, że rozwiąz ania z apro p o n o w a n e p r z e z resor t zdrowia doprowadzą do wchłonięcia NPOZP przez Narodowy Program Zdrowia, co - i ch z d a n i em - g r o z i wst r z ymaniem zmian w lecznictwie psychiatrycznym w Polsce. Sejm odrzucił wniosek mniejszości, by z ustawy usunąć zapisy przenoszące część zadań obecnego NPOZP do NPZ.

Minister zdrowia Marian Zembala zapowiedział jednak, że NPOZP zostanie utrzymany w kolejnych latach.

Teraz prezydent

- 30 września ustawa o zdrowiu publicznym trafi do Senatu. Prawdopodobnie tego dnia opuści parlament. Potem wszystko zależy od pana prezydenta - czy podpiszę tę ustawę, czy nie - powiedziała wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera 26 września podczas konferencji w Ustroniu.

Senacka komisja zdrowia nie wniosła do ustawy poprawek. - Wszystko wskazuje na to, że proces legislacyjny zakończy się właśnie 30 września - stwierdziła Beata Małecka-Libera, autorka ustawy o zdrowiu publicznym.

Ostatecznie, 1 października Senat pr z y j ą ł u s t awę be z ż adnych poprawek.

Podczas konferencji "Polka w Europie" (25-27 września 2015 r.) w Us t roniu Beata Małecka-Libera wyraziła nadzieję, że prezydent Andrzej Duda podpi s ze us tawę: - Szkoda byłoby całej pracy nad dokumentem, na który środowisko medyczne czeka od około 10 lat - przypominała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH