Czy przepadnie unijna dotacja?

Urząd Zamówień Publicznych w swoim stanowisku po kontroli przetargu, który Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozstrzygnęło w ramach projektu P1 ("Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych"), postuluje unieważnienie postępowań wartych 374 mln zł. Jeśli do tego dojdzie, może się okazać, że faktycznie projekt nie uzyska unijnej dotacji, choć zaczęto wydawać pieniądze, przed czym już przestrzegała Komisja Europejska.

"Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" jest głównym projektem prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to 712,64 mln zł, z czego środki unijne mają pokryć 676,84 mln zł. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, kwota już zrefundowanych przez Komisję Europejską kosztów w tym projekcie to jak dotąd zaledwie 59,03 mln zł. Urząd Zamówień Publicznych (UZP) zakwestionował wszystkie postępowania przeprowadzone przez CSIOZ w trybie przetargu ograniczonego, ogłoszonego w lutym zeszłego roku, na zaprojektowanie, realizację i nadzór gwarancyjny systemów w ramach projektu P1.

Będą opóźnienia

Opóźnienia w realizacji projektu P1 wpłyną niekorzystnie na proces informatyzacji ochrony zdrowia.

Pod znakiem zapytania stanie m.in. termin przejścia placówek ochrony zdrowia z analogowej na elektroniczną dokumentację medyczną, która zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia miałaby obowiązywać od 1 sierpnia 2014 roku. Przypomnijmy, że możliwość dotrzymania tego terminu i tak budziła wątpliwości.

Stanowisko UZP po kontroli stawia CSIOZ w jeszcze trudniejszej sytuacji, jeżeli chodzi o możliwość odzyskania z Unii kosztów poniesionych w projekcie P1. Z kolei jeżeli Komisja Europejska nie zrefunduje kosztów projektu, za wszystko zapłaci budżet państwa.

Zakwestionowane przez UZP postępowanie przetargowe zostało ogłoszone jeszcze w lutym ubiegłego roku i podzielone na cztery części.

W pierwszej części postępowania na tzw. Szynę usług, czyli informatyczny kręgosłup systemu ochrony zdrowia, wygrała firma Unizeto.

W drugiej części - na projektowanie i realizację Portalu - wygrała firma Hewlett-Packard. Trzecią część, czyli: System Gromadzenia Danych Medycznych, Pomocnicza Baza Rozszerzonych Danych Medycznych, System Obsługi Rejestrów, System Weryfikacji oraz System Wspomagania Rozliczeń miało realizować konsorcjum firm Kamsoft/Asseco. Z kolei firma Sygnity wygrała postępowanie na stworzenie Hurtowni danych i Systemu wykrywania nadużyć.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH