W projekcie ustawy o refundacji leków z września 2010 roku znajdował się artykuł 15 ust. 1, który mówił o ustalaniu grup limitowych leków, z wyłączeniem produktów stosowanych w ramach programów lekowych. Drobna poprawka komisji sejmowej diametralnie zmieniła filozofię ich tworzenia.

Zastosowany mechanizm ma wymóc stosowanie tańszych leków naśladujących oryginalne i przynieść płatnikowi oszczędności.

Jednak krytycy rozwiązania zwracają uwagę na niebezpieczeństwo ograniczenia dostępu do najbardziej optymalnej dla pacjenta terapii.

Zgodnie z nowymi przepisami, grupy limitowe stosuje się wobec leków dostępnych w aptece na receptę, w ramach programu lekowego i chemioterapii.

Grup limitowych nie tworzy się jedynie w odniesieniu do leków innych niż wyżej wymienione.

Wprowadzenie limitów do programów lekowych realizowanych w szpitalach jest mechanizmem znanym dotąd z refundacji leków wydawanych w aptekach ogólnodostępnych, gdzie lek refundowany jest wydawany do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a wysokością limitu. Różnicę tę pokrywa pacjent.

Ustawa stanowi, że w przypadku produktów stosowanych w ramach programu lekowego, lek wydawany jest bezpłatnie. Jednak - jak podkreśla Katarzyna Sabiłło, prezes Fundacji Lege Pharmaciae - wyznaczenie limitu ceny leku w programach lekowych oznacza przymus leczenia lekiem stanowiącym podstawę limitu.

- Zgodnie z przyjętą przez Ministerstwo Zdrowia interpretacją obowiązujących przepisów, publiczny zakład opieki zdrowotnej nie może pobierać jakichkolwiek opłat od pacjentów. W przeciwieństwie do apteki ogólnodostępnej, w przypadku programu lekowego realizowanego w szpitalu nie ma możliwości dopłacenia "ponad limit" - zaznacza Katarzyna Sabiłło.

Lek do leku

Zmiana polega na tym, że wcześniej programy zdrowotne ustalane w formie rozporządzeń koszykowych były ukierunkowane na chorobę. Teraz program lekowy będzie ustalany "per lek" - w formie decyzji ministra zdrowia.

- Z poziomu regulacji horyzontalnej przechodzimy na wertykalną: lek do leku. W dodatku nie znamy odpowiedzi na pytanie, jak programy lekowe mają się do obecnych terapeutycznych? Czy jedne zastąpią drugie, czy będą współistnieć?

Mimo że są to kwestie formalne, mogą przesądzić de facto o ciągłości dostępności leczenia. Tajemnicą pozostaje również sposób grupowania leków szpitalnych. Zapisy zawarte w ustawie dodane do niej zostały już w Sejmie, bez wyjaśnienia relacji grupowania do treści programów terapeutycznych i lekowych - stwierdza mecenas Paulina Kieszkowska- Knapik, partner w kancelarii Baker & McKenzie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH