Czy plan B jest realny w kryzysie? Krzysztof Tuczapski

KRZYSZTOF TUCZAPSKI*, prezes zarządu Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o.

Mamy ciężkie czasy i trudną sytuację finansową naszych szpitali w II półroczu 2009 roku. Natomiast rok 2010 to na razie wróżenie z fusów. Będzie tak samo, jak w 2009 roku, czy też - jak przedstawiono w większości propozycji kontraktów - nastąpi ich zmniejszenie w lecznictwie zamkniętym o ok. 10-15%? 15 grudnia w godzinach popołudniowych wiceminister zdrowia Jakub Szulc podpisał plan finansowy NFZ na 2010 rok, dwa tygodnie przed końcem roku! Podobno szpitale mają dostać takie same pieniądze, jak w mijającym roku, podobno...

Teraz wszyscy świadczeniodawcy czekają na czyny, a nie tylko słowa płatnika publicznego.

Uważam za konieczne określenie jasnych zasad funkcjonowania szpitali w Polsce w oparciu o te środki publiczne, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Takie same pieniądze trafiają do szpitali zarządzanych dobrze, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne, do jednostek niezadłużonych, inwestujących w sprzęt, podnoszących jakość świadczonych usług oraz do takich, które "wchłoną" każdy publiczny grosz, ciągle narzekając na brak środków i możliwości normalnego funkcjonowania.

Co to nam może dać?

Dlatego trzeba szybko myśleć, w dobie pogłębiającej się recesji, o przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego. Tak, jest to komercjalizacja, ale właścicielem szpitala niepublicznego samorządowego pozostaje nadal podmiot publiczny - samorząd. Nie jest to po restrukturyzacji typowy szpital prywatny i to trzeba podkreślić! W tej formie nikt nie zawłaszcza publicznego grosza, wręcz przeciwnie - pokazuje, jak można go efektywnie wykorzystać.

17 lutego ub.r. rząd zaakceptował program oferujący jednostkom samorządu terytorialnego skuteczną pomoc w restrukturyzacji organizacyjno-prawnej zakładów opieki zdrowotnej. Rada Ministrów przyjęła 27 kwietnia 2009 r. Uchwałę nr 58/2009 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia" (tzw. plan B).

Program umożliwi tym odważnym samorządowcom, którzy podejmą decyzję o przekształceniu swoich szpitali w spółki prawa handlowego, takie działania, które będą ułatwieniem w realizacji ambitnych planów. Dzięki niemu samorządy, jako organy założycielskie SPZOZ-ów, będą mogły otrzymać z budżetu państwa dotacje celowe na pokrycie części zobowiązań zadłużonych szpitali.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH