Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przyznają, że skala zobowiązań publicznych lecznic nadal jest niepokojąca. Resort nie planuje jednak obecnie żadnego programu mającego w prosty sposób pokrywać finansowe zaległości SPZOZ-ów.

Ministerstwo podkreśla, że najbardziej skutecznym sposobem uporania się z długami publicznych szpitali jest zwiększenie finansowania całej ochrony zdrowia oraz zmiana wyceny świadczeń pozwalająca na to, by lecznice otrzymywały środki adekwatne do ponoszonych kosztów.

Wspierać skuteczną restrukturyzację

Czy nie należałoby jednak pomyśleć o kolejnym centralnym programie pomocy publicznej, pozwalającej wyjść na finansową prostą najbardziej zadłużonym szpitalom?

Zdaniem Marka Wójcika, pełnomocnika zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacji i eksperta ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich, trzeba pamiętać, że dotychczasowe regulacje dotyczące finansowego wsparcia dla zadłużonych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej dały jednak konkretne efekty: - każda złotówka przekazana w ramach takich programów dała "zejście" o złotówkę ze zobowiązań wymagalnych - zaznacza.

- Łącznie, w ciągu ostatnich kilku lat zadłużenie wymagalne SPZOZ-ów zmniejszyło się o ok. 4 mld zł. Można więc powiedzieć, że jeśli teraz znaleźlibyśmy prawie 2 mld zł (zobowiązania wymagalne SPZOZ-ów na dzień 30 czerwca br. wynosiły 1,8 mld zł - przyp. red.) na wsparcie procesu restrukturyzacji publicznych jednostek ochrony zdrowia, to osiągnęlibyśmy sukces - uważa Marek Wójcik.

Podkreśla jednak, że nie może to być żadne proste oddłużanie: - Chodzi natomiast o efektywne wspomaganie planów naprawczych wdrażanych i realizowanych w SPZOZ-ach - dodaje.

- Obserwujmy i wyciągajmy wnioski z rozwiązania stosowanego w sąsiadującej z nami Słowacji. Otóż w tym kraju co 2-3 lata przeprowadzane jest totalne oddłużanie publicznych szpitali ze środków budżetowych. Po każdej takiej operacji dosypywania pieniędzy wszystko po pewnym czasie wraca do stanu pierwotnego, czyli lecznice ponownie się zadłużają. To oczywiście nie jest model godny naśladowania - mówi ekspert ZPP.

- Słowacka metoda redukowania szpitalnych zobowiązań nie sprawdza się. Dlatego powinniśmy kontynuować i doskonalić wspieranie placówek, mających finansowe problemy, polegające na swoistej transakcji wiązanej: dostaniesz pieniądze, ale pod warunkiem, że wprowadzisz i skutecznie zrealizujesz proces restrukturyzacji szpitala - przede wszystkim zaś restrukturyzacji rynkowej. Chodzi w niej między innymi o dostosowanie funkcjonowania placówki do rzeczywistych - także uwzględniających prognozy w zakresie epidemiologii - potrzeb zdrowotnych - tłumaczy Marek Wójcik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH