Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające w życie tzw. pakiet onkologiczny. Ich celem jest poprawa standardu opieki zdrowotnej nad osobami chorymi na nowotwór. Czy z tego powodu pogorszeniu może ulec sytuacja pacjentów z innymi chorobami?

Projekt zmiany Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wprowadza dla świadczeniodawców medycznych określone terminy na zdiagnozowanie pacjenta z podejrzeniem choroby nowotworowej.

Odrębna lista oczekujących

Łączny czas, od momentu zgłoszenia się pacjenta do lekarza rodzinnego do postawienia diagnozy, nie powinien przekroczyć terminu siedmiu tygodni, z zaznaczeniem, że taki okres obowiązywać będzie od 2017 roku. Wcześniej obowiązywać mają dłuższe terminy, tj. dziewięciu tygodni w 2015 roku oraz ośmiu tygodni w 2016 roku.

A zatem, pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej powinien trafić na wizytę u lekarza specjalisty oraz zostać poddany zarówno diagnostyce wstępnej (mającej na celu potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu), jak i pogłębionej (mającej na celu określenie stopnia choroby nowotworowej). Dodatkowo pacjent taki zostanie zapisany na odrębną listę osób oczekujących na wizytę u specjalisty.

Omawiane regulacje mają przyśpieszyć proces wykrywania oraz leczenia nowotworów w Polsce. Powstaje jednak pytanie, czy realizacja przez świadczeniodawców tzw. pakietu onkologicznego - poprzez sztywne trzymanie się terminów - nie spowoduje, iż pogorszy się sytuacja innych (nieonkologicznych) pacjentów? Z całą pewnością takie ryzyko istnieje. Fakt, że pacjenci onkologiczni będą mieli szybszy dostęp do badań (np.: tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny), może wydłużyć czas oczekiwania na badania przez pacjentów z innymi schorzeniami.

To wielce prawdopodobna sytuacja, ponieważ nowe przepisy przewidują, że dotrzymanie terminów na wykonanie diagnostyki onkologicznej to warunek dodatkowego finansowania lekarzy specjalistów w ramach szybkiej terapii nowotworowej. Pojawiają się również głosy, że lekarze rodzinni mogą nadużywać przysługującego im uprawnienia do kierowania pacjentów na diagnostykę onkologiczną celem ominięcia kolejki pacjentów oczekujących na wizytę u specjalisty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH