Czy odpowiada nam ten model?

Organizacja leczenia onkologicznego - potrzebny system określający referencyjność ośrodków.

Multimedia

Z roku na rok wzrasta w kraju liczba zachorowań na nowotwory złośliwe - przybywa pacjentów, którzy wymagają terapii. Przed polską onkologią stoi wielkie cywilizacyjne wyzwanie. Na leczenie chorób nowotworowych wydajemy coraz więcej pieniędzy, ale jego skuteczność, choć widać zmiany, nie poprawia się proporcjonalnie do zwiększania nakładów.

Jeśli mamy uzyskać populacyjnie znaczący sukces w zwalczaniu chorób nowotworowych, to obok wzrostu finansowania, trzeba też zadbać o jakość leczenia oraz bardziej racjonalnie wydawać środki - zwracali uwagę wybitni onkolodzy podczas zorganizowanej przez wydawcę i redakcję miesięcznika Rynku Zdrowia konferencji "Onkologia w Polsce 2011 - kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami?" (Warszawa, 9 marca 2011 r.).

Jak przekazał obecny na konferencji wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, resort chce inwestować w nowoczesne technologie i wzmocnić już istniejące uczelniane ośrodki onkologiczne, żeby lepiej wykorzystać ich potencjał. - Będziemy również rozwijać profilaktykę - badania przesiewowe, dlatego że w dalszym ciągu nowotwory są wykrywane zbyt późno, co znacznie obniża skuteczność leczenia - mówił Andrzej Włodarczyk, zapewniając jednocześnie, że onkologia jest i będzie traktowana przez resort priorytetowo.

Z kolei wiceminister zdrowia Adam Fronczak prezentował twarde dane i przekonywał, że polska onkologia jest z roku na rok lepiej finansowana, co jednak w zderzeniu z potrzebami bywa niedostrzegane przez pacjentów. Na przykład wartość programów terapeutycznych realizowanych w onkologii, według danych NFZ, wzrosła z około 250 mln zł w 2005 roku do 550 mln zł w roku minionym.

Rośnie liczba specjalistów onkologów.

- W radioterapii onkologicznej przybyło ich około 200 w ciągu ostatnich czterech lat - mówił minister, zapewniając, że wszystkie zgłaszane przez akredytowane ośrodki miejsca specjalizacyjne są przez ministerstwo uwzględniane.

Dwa lata temu w onkologii było blisko 200 nowych miejsc specjalizacyjnych, w zeszłym roku - blisko 160.

Wzrasta liczba badań przeprowadzanych w ramach programów skriningowych: wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy (szerzej o ich wynikach piszemy w osobnym tekście naszego raportu - str. 20-22).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH