Czy nadejdą wreszcie lepsze czasy?

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) to, zdaniem wielu ekspertów, finansowa kula u nogi wielu szpitali.

Ryczałt, który otrzymują, często nie wystarcza. Dyrektorzy placówek tną zatem koszty i zmniejszają obsadę personelu na oddziale. Czy coś się zmieni w zasadach finansowaniu SOR-ów?

Szefowie lecznic chcieliby rozliczać SOR-y według wykonanych procedur, teraz NFZ płaci im stawkę ryczałtową.

Być może wzrośnie wartość punktu

Coraz częściej słychać, że specjaliści zastanawiają się, jak zmodyfikować to rozwiązanie, ale na rewolucję raczej się nie zanosi - nadal będzie obowiązywał ryczałt. Jednak, być może, zmieni się algorytm, na podstawie którego ów ryczałt jest wyliczany, co spowoduje, że niektóre z oddziałów skorzystają.

Inne rozwiązanie, o którym się mówi nieoficjalnie, to zwiększenie wartości punktu. Sytuacja na wielu oddziałach ratunkowych nie wygląda najlepiej.

- Niestety, najczęściej jest tak, że generują długi. Wówczas dyrektor placówki zastanawia się nad zamknięciem oddziału.

Jednak nie może, ponieważ organ założycielski szpitala nie zgadza się, tłumaczy, że oddział jest niezbędny. Wtedy dyrektor wprowadza drastyczne cięcia kosztów - tłumaczy Rynkowi Zdrowia prof. Juliusz Jakubaszko, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Rozliczać tak jak inne oddziały

Profesor przypomina również, że na takiej sytuacji traci pacjent, który często musi bardzo długo czekać na pomoc. - Zbyt niskie finansowanie doprowadza do tego, że obsada lekarska na oddziale nie jest wystarczająca - mówi konsultant.

Taka sytuacja powoduje natomiast, że długo oczekujący pacjenci denerwują się. Dochodzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji, tym bardziej że - jak przypomina prof. Jakubaszko - pacjenci SOR-ów są coraz bardziej roszczeniowi.

Zdaniem konsultanta, rozwiązanie tego problemu wymaga zmiany zasad finansowania oddziałów ratunkowych.

Profesor uważa, że należy rozliczać SOR-y według wykonanych procedur, a nie płacić za nie ryczałtem. - Procedury medyczne powinny być tu rozliczane tak samo, jak na innych oddziałach. Wówczas SOR przestałyby generować takie długi - zaznacza nasz rozmówca.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH