Czy nadchodzi godzina zero?

Odpowiedź na pytanie o stan przygotowań do wdrożenia powszechnej, obowiązkowej elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w polskich placówkach ochrony zdrowia nie jest jednoznaczna. Jeszcze trudniej rozstrzygnąć, czy należy, po raz kolejny, przedłużyć okres przejściowy, z możliwością prowadzenia dokumentacji zarówno w formie cyfrowej, jak i tradycyjnej?

Obecnie obowiązująca data wdrożenia EDM jako powszechnie obowiązującego standardu obiegu, gromadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej to 1 stycznia 2018 r. O to, czy ten termin okaże się realny, pytamy ekspertów branży IT w ochronie zdrowia.

Przywiązanie do tradycji

- Stan przygotowań szpitali do wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w dużej mierze zależy od regionu, w którym znajduje się dana jednostka. Poszczególne województwa przystępując do wdrażania Regionalnych Systemów Informacji Medycznej (RSIM), kierowały się często różnymi wytycznymi i założeniami na etapie formułowania wymagań funkcjonalnych - przypomina Rafał Dunal, prezes zarządu SI Alma Sp. z o.o.

W jego ocenie wiele placówek jest technicznie gotowych do wprowadzenia EDM, jednak nie decyduje się na ten krok ze względu na przywiązanie personelu do powszechnie stosowanej dokumentacji papierowej.

Prezes Dunal zaznacza, że z punktu widzenia firm informatycznych, wprowadzenie obowiązku wdrożenia w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia wymogu stosowania EDM jest biznesowo uzasadnione.

- Z drugiej strony, musimy pamiętać, że już od kilku lat placówki te mają możliwość zrezygnowania z papierowej dokumentacji na rzecz EDM. Jeśli miałbym wybierać pomiędzy projektem, w którym dana placówka decyduje się na wprowadzenie EDM, bo "musi", a tą, która "chce", to zdecydowanie jestem za drugim rozwiązaniem - stwierdza nasz rozmówca.

Dodaje: - Ustawodawca powinien zastosować raczej metodę marchewki niż kija, pokazując świadczeniodawcom, jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie EDM, czy nawet premiując placówki, które się na ten krok zdecydowały. Przy takim założeniu obligatoryjność prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej mogłaby zostać znacznie odsunięta w czasie.

Przygotowana co druga placówka

- Z naszej analizy rynku wynika, że około 50% jednostek ochrony zdrowia może nie zdążyć z wdrożeniem systemów zapewniających prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej w wymaganym zakresie przed 1 stycznia 2018 roku - mówi Marek Dynowski, prezes zarządu Medinet, Grupa Kapitałowa Simple. - Niepokojące jest to, że od sierpnia 2014, kiedy EDM miała obowiązywać według pierwotnych założeń, nie widać znaczącego przyspieszenia prac. Udało się w tym czasie uruchomić kilka programów regionalnych, natomiast nie spowodowało to na pewno oczekiwanego poziomu zmian - podkreśla.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH