Czy leczenie biologiczne  w toczniu okaże się skuteczne?

Z najnowszych badań naukowych wynika, że przy zastosowaniu konwencjonalnych metod terapii zgodnych z rekomendacjami 25-30 proc. chorych z toczniem rumieniowatym układowym uzyskuje remisję. Wyzwaniem dla specjalistów jest ograniczenie rozległości trwałych szkód w przebiegu tej choroby, lepsza kontrola przewlekłej aktywności oraz ograniczenie stosowanych glikokortykoidów.

W leczeniu tocznia specjaliści próbują wprowadzać stosowaną już m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów ideę leczenia do celu T2T (ang. treat to target). Jest to jednak cel trudny do osiągnięcia ze względu na bardzo dużą różnorodność postaci tej choroby i zmienność jej przebiegu. Większość pacjentów z toczniem ma przewlekle aktywną chorobę albo cierpi na nawracające zaostrzenia.

Z ustaleń grupy roboczej specjalistów zajmujących się opracowaniem wytycznych w leczeniu tocznia (grupa powstała w 2012 r.) według zasad T2T wynika, że większość chorych na toczeń nie osiąga remisji podczas leczenia; rozpoznana choroba ma zwykle przebieg przewlekle aktywny. Okres ciężkiej choroby, często z zajęciem narządów, może zostać opanowany współczesną terapią, ale nie jest możliwe całkowite wyleczenie chorego.

Charakterystyczny przebieg tocznia (nawracające remisje i zaostrzenia) powoduje obawy lekarzy przed trwałym odstawieniem leków u chorych, którzy uzyskali niską aktywność. Specjaliści są więc skłonni wybierać kompromis pomiędzy akceptowalnym stopniem aktywności choroby a ryzykiem dodatkowych działań niepożądanych.

Kiedy zastosować lek biologiczny

Jednym z problemów klinicznych, przed jakim stają reumatolodzy, jest terapia u chorych z postacią tocznia opornego na leczenie, pomimo stosowania konwencjonalnych terapii. Pewną nadzieją dla grupy pacjentów z toczniem o przebiegu umiarkowanym (jest to największa grupa chorych) może okazać się leczenie biologiczne. Przebieg tocznia u tych chorych charakteryzuje się częstymi okresami zaostrzeń i remisji; choroba ma przebieg średnio aktywny.

Jak pokazują pierwsze, wstępne doświadczenia polskich ośrodków stosujących leczenie biologiczne lekiem belimumab (zarejestrowanym we wskazaniu: terapia uzupełniająca u dorosłych pacjentów z aktywnym, seropozytywnym toczniem ), w grupie chorych o umiarkowanym przebiegu możliwe jest uzyskanie remisji podczas terapii lekami biologicznymi, pomimo wcześniejszych niepowodzeń w leczeniu konwencjonalnym.

Specjaliści stosujący leczenie biologiczne w toczniu stoją aktualnie przed odpowiedzią na pytania:

Kiedy zastosować lek biologiczny - czy we wczesnej fazie choroby, czy przy chorobie opornej na standardowe terapie?

Jak wiele konwencjonalnych, podanych w rekomendacjach leków i jak długo musi być użytych przed zastosowaniem leków biologicznych?

Czy można odstawić skuteczne leki biologiczne?

Jakie wskazania

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH