Czy konsultant musi odejść

Wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii prof. Lech Poloński zamierza na początku przyszłego roku rozmawiać z wojewodą śląskim o rezygnacji z funkcji. Profesor przekazał nam, że gotowy jest rozważyć złożenie dymisji. To wynik pojawiających się zastrzeżeń o możliwym konflikcie interesów znanego kardiologa.

Prof. Lech Poloński jest udziałowcem Polskiej Grupy Medycznej, która prowadzi placówki kardiologii inwazyjnej w województwie śląskim. - Od 2-3 lat mam wrażenie, że stąpam po kruchym lodzie - przyznaje profesor w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Wojewoda nie widział zagrożeń

Jak przekonuje, sprawując funkcję konsultanta, stara się być obiektywny i sądzi, że podejmując decyzje, tak właśnie postępuje. Mówi: - Już dwa lata temu wystąpiłem z prośbą o dymisję z funkcji konsultanta. Pan wojewoda poprosił mnie jednak, żebym wycofał pismo. Nie widział wtedy zagrożeń i stwierdził, że nie istnieją zapisy prawne uniemożliwiające łączenie działalności konsultanta z moim zaangażowaniem w Polskiej Grupie Medycznej.

Na stronie internetowej Polska Grupa Medyczna im. Polonii Świata zaprasza pacjentów, powołując się na kwalifikacje swoich lekarzy, którzy"posiadają wieloletnie doświadczenie w interwencyjnym leczeniu zawału serca oraz inwazyjnym leczeniu złośliwych zaburzeń rytmu i przewodnictwa zdobyte w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i kardiologicznych klinikach łódzkich".

Konsultantami medycznymi PGM są: z zakresu kardiologii - prof. Lech Poloński, z zakresu kardiochirurgii -prof. Marian Zembala, z zakresu wrodzonych wad serca - prof. Jacek Białkowski, z zakresu elektrofizjologii -prof. Zbigniew Kalarus, z zakresu kardiologii interwencyjnej - prof. Mariusz Gąsior, z zakresu chirurgii naczyniowej i angiologii - doc. Wacław Kuczmik.

O ile udział profesury w PGM nie powinien budzić żadnych zastrzeżeń - wszak są to specjaliści o najwyższych możliwych kwalifikacjach zawodowych i dobrze, że wykorzystują je nie tylko w leczeniu chorych w swoich macierzystych klinikach i szpitalach - o tyle obecność na tej liście konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii w roli członka zarządu (wpis do KRS z 18 kwietnia 2011 r.) jest dwuznaczna.

Kupię, sprzedam

Polska Grupa Medyczna prowadzi S działalność diagnostyczną i terapeutyczną schorzeń układu sercowo-naczyniowego w Częstochowie, Sosnowcu, Chorzowie i Kluczborku. Ośrodki pełnią stały, 24-godzinny ostry dyżur kardiologiczny.

Ostatnio PGM przejęła kardiologię inwazyjną w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Dyrektor Jerzy Szafranowicz powiedział nam, że sprzedaż oddziału kardiologicznego wzbudziła zainteresowanie innych dyrektorów.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH