Czy etyka biznesu potrzebna jest lekarzom?

Uczestnicy sesji w ramach XI Forum Rynku Zdrowia poświęconej systemowi compliance, starali się odpowiedzieć na pytania - czy w jednostkach ochrony zdrowia taki system jest potrzebny i na czym polega jego istota?

Pacjent w ochronie zdrowia jest najważniejszy. Jeżeli któraś ze stron tego "biznesu" - kupujący czy sprzedający - zapomni o pacjencie, to prędzej czy później z niego wypada. Zdają sobie z tego sprawę jego uczestnicy. Najsłabszym ogniwem tego procesu wydają się rządzący, którzy traktują pacjenta jako stronę "wyciągającą" z systemu ochrony zdrowia pieniądze - mówił Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

Projekt MedKompas Poland

Dodatkowym wyróżnikiem biznesu w ochronie zdrowia, poza pacjentem, jest to, że po stronie oferentów mamy do czynienia z pieniędzmi prywatnymi, natomiast po stronie zamawiających - w większości - ze środkami publicznymi, bo nawet podmioty prywatne żyją głównie z kontraktów z NFZ. Na styku pieniędzy publicznych i niepublicznych pojawia się zagrożenie wystąpienia korupcji i nie zawsze to pojęcie oznacza wręczenie "koperty".

Jak podkreślał dyr. Włodarczyk, w OIGWM Polmed problem zagrożenia korupcją dostrzeżono już dawno. W 2008 roku stworzono kodeks etyki, obowiązujący wszystkich zrzeszonych w Izbie członków. Jednak sama taka regulacja wśród wytwórców wyrobów i sprzętu medycznego jest niewystarczająca. Konieczne jest dotarcie z taką regulacją do zamawiających. Stąd koncepcja projektu MedKompas Poland, w ramach k tórego realizowano m.in. warsztaty: "Prawne i etyczne aspekty odpowiedzialności lekarzy i przedstawicieli przemysłu medycznego na gruncie obowiązującego prawa".

Ich uczestnicy zapoznawali się z zasadami etycznego postępowania w relacjach lekarz - przemysł medyczny. Wiedza zdobyta na warsztatach okazała się bardzo pomocna w codziennym funkcjonowaniu w środowisku medycznym.

Projekt uzyskał poparcie wielu dyrektorów szpitali, stowarzyszeń działających na rzecz podnoszenia standardów w ochronie zdrowia, uniwersytetów medycznych, jak również okręgowych izb lekarskich.

Same regulacje prawne nie wystarczą

Generalnie dla lekarzy najważniejsza jest etyka lekarska. Czy ta, dotycząca biznesu, jest im potrzebna? Jak przekonywał dr Dariusz Bąk, ekspert ds. etyki, prowadzący szkolenia MedKompas, wszędzie tam, gdzie pojawiają się pieniądze, gdzie dochodzi do styku organizacji publicznej z sektorem biznesowym, stosowanie zasad etyki biznesu jest nieodzowne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH