Konwencja z 1971 r. klasyfikuje 116 substancji narkotycznych stosowanych w celach medycznych i naukowych w czterech wykazach.

  • W wykazie I znajduje się 28 substancji stymulujących centralny układ nerwowy i halucynogeny.

  • Wykaz II liczy 17 substancji: stymulujących centralny układ nerwowy, leki przeciwwymiotne, halucynogeny, uspokajająco-nasenne, przeciwkaszlowe i antydepresanty.

  • III lista zawiera substancje należące do grupy stymulujących centralny układ nerwowy (katyna), 6 substancji należących do grupy uspokajająco- nasennych, 4 barbiturany (amobarbital, butalbital, cyklobarbital i pentobarbital), glutetymid i flunitrazepam oraz dwa analgetyki: buprenorfinę i pentazocynę.

  • Najliczniejszy wykaz IV zawiera 62 subtancje: 14 z grupy stymulujących centralny układ nerwowy, 22 z grupy benzodiazepin o działaniu aneksjolitycznym, 1 anksjolityk, 11 benzodiazepin o działaniu sedatywno- nasennym, benzodiazepinę o działaniu przeciwdrgawkowym, 7 barbituranów o działaniu sedatywnonasennym i przeciwdrgawkowym, 5 innych substancji uspokajająconasennych i jeden analgetyk.

Warto wspomnieć, że największym na świecie producentem cyklobarbitalu jest Polska. W latach 1999-2003, zużycie tej substancji wynosiło 0,9 S-DDD na 1000 mieszkańców. W latach 2001-2002 wyprodukowaliśmy 3,6 tony cyklobarbitalu, co stanowiło 92,5% światowej produkcji. Byliśmy też największym eksporterem tej substancji; w latach 1999-2003 sprzedawaliśmy średnio 1,4 tony rocznie, najwięcej do Rosji, Litwy, Rumunii i Szwajcarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH