Doc. Mariusz BidziŃski, kierownik Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych w Centrum Onkologii w Warszawie

Onkologia jest trudnym zagadnieniem, które wymaga wszechstronnej wiedzy, aparatury, odpowiedniej organizacji systemu leczenia. Warunki te jednak spełnia jedynie kilkanaście wyspecjalizowanych placówek onkologicznych, które osiągają wyniki zbliżone do wskaźników zachodnioeuropejskich. Pozostałe szpitale, pozbawione odpowiedniego zaplecza diagnostycznego, terapeutycznego i wyspecjalizowanej kadry onkologów, wyniki mają znacznie gorsze.
Globalne wskaźniki świadczą jednak o sytuacji w krajowej onkologii. W Polsce ok. 30% chorych na nowotwory wraca do zdrowia, podczas gdy w Europie Zachodniej jest to ponad połowa. A dystans, który nas dzieli od USA w leczeniu raka wynosi 40 lat.

To można wyleczyć!

Problemy polskiej onkologii tkwią korzeniami w samym systemie edukacji. Nie bez winy jest system kształcenia lekarzy. Dopiero niedawno w programie znalazły się podstawy onkologii. Trzeba jednak poczekać kilka lat, by lekarze rodzinni - wyposażeni w wiedzę onkologiczną, przestali bać się chorych na nowotwory i umieli z nimi postępować.
Postępu nie dokona się bez zmiany społecznego myślenia o chorobie. Tymczasem z oporami idzie kształcenie społeczeństwa i przekonywanie go do konieczności badań profilaktycznych, które pozwalają na wykrycie nowotworów we wczesnym stadium i dają większe szanse na wyleczenie. Rak przecież może być wyleczalny, ale we wczesnej fazie rozwoju. Jako ginekolog onkolog ubolewam, że w Polsce jest tak dużo zaawansowanych nowotworów szyjki macicy. Przecież to jest nowotwór, który rośnie latami. Wykryć go może już badanie cytologiczne, które - jak wynika z naszych badań - wykonuje zaledwie 20% kobiet, a naszym marzeniem byłoby, by badaniu temu poddawało się 70% kobiet.

Trzeba wymusić

Postawy prozdrowotne w społeczeństwie - gdy nie pomaga łagodna perswazja - wymuszałbym. Jest to przecież w interesie i ludzi, i instytucji trzymających budżet. Ręczę, że gdyby ktoś, kto nie chciałby zrobić np. rentgena płuc co dwa lata, zapłaciłby wyższą składkę zdrowotną, natychmiast zmieniłby stosunek do badań profilaktycznych.
Poważnych zmian wymaga również organizacja samego leczenia onkologicznego. Trzeba zbudować odpowiednią sieć placówek, dysponujących dobrą kadrą i dobrą aparaturą do diagnostyki i terapii. Mamy np. zbyt mało sprzętu do radioterapii. Chory czeka czasami kilka miesięcy na rozpoczęcie leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH