Czekanie na przełom Uczestnicy debaty m.in. o możliwościach skuteczniejszego diagnozowania i leczenia padaczki

Debata redakcyjna Rynku Zdrowia: "Epilepsja stara jak świat - wyzwanie na miarę XXI wieku"

W Polsce leczenie padaczki nie odbiega od światowych standardów, a dostęp do leków przeciwpadaczkowych jest na poziomie krajów wysoko cywilizowanych - uznali uczestnicy debaty epileptologicznej zorganizowanej przez miesięcznik Rynek Zdrowia "Epilepsja stara jak świat - wyzwanie na miarę XXI wieku". Największym problemem jest natomiast brak przełomowej farmakoterapii w padaczce lekoopornej.

- Na świecie nie ma jeszcze leku, który w istotny sposób poprawiłby rokowania leczenia padaczki lekoopornej.

Każdy nowy lek pomaga kilku procentom pacjentów, przez dłuższy lub krótszy czas, ale nie zmienia kategorii leczenia.

Ciągle leczymy objawowo, a nie przyczynowo, bo nie znamy przyczyny padaczki lekoopornej. Leków jest na rynku dużo, a przełomu nie ma - stwierdziła prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- Dopominamy się o refundację pojawiających się na rynku nowych leków nie dlatego, że są dużo lepsze, ale dlatego, że szukamy ciągle nowego leku, który - poprzez inny mechanizm - będzie działał na określoną grupę pacjentów i będzie mniej toksyczny czy lepiej przez nich tolerowany - dodała doc.

Joanna Jędrzejczak, prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

Kolejne cząsteczki do oceny

Zauważalny postęp w leczeniu padaczki miał miejsce dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy firmy farmaceutyczne zdecydowały się na zarejestrowanie opatentowanych przed laty cząsteczek.

- Dzięki temu możemy mówić o postępie, o edukacji, o większej wiedzy na temat zachodzących interakcji z innymi lekami - mówił Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych. - Ale obecnie, w zakresie pojawiania się na światowym rynku przełomowych leków przeciwpadaczkowych, mamy zastój.

Dyrektor Matusewicz przypomniał proces pojawiania się nowych leków przeciwpadaczkowych w Polsce. W 2007 roku pozytywną rekomendację AOTM i możliwość finansowania ze środków publicznych uzyskała Keppra.

- W przypadku pregabaliny, sam producent wycofał wniosek o ocenę Agencji we wskazaniu leczenia padaczki ze względu na słabe wyniki badań, pozostawiając lek do oceny jedynie we wskazaniu leczenia neuropatii czuciowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH