VII Kongres Medycyny Rodzinnej obradował w Szczecinie

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zyskali niekwestionowaną i znaczącą pozycję w systemie. Przekonuje o tym dorobek VII Kongresu Medycyny Rodzinnej, któr y obradował w maju w Szczecinie. Tegoroczny kongres był rekordowy - zgromadził 1600 lekarzy rodzinnych; odbyło się 11 sesji wykładowych, 9 sesji warsztatowych, przedstawiono 32 prezentacje ustne i 35 plakatowych.

Liczne kontakty

Kongres był szczególnie uroczysty, gdyż zbiegł się z jubileuszem 15-lecia istnienia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Tę organizację powołała do życia grupa 43. lekarzy w celu opracowania strategii wdrożenia instytucji lekarza rodzinnego do systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dzisiaj ogólna liczba lekarzy rodzinnych w Polsce to blisko 9 tysięcy.
Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Witolda Lukasa, w ciągu ostatnich lat doszło w Polsce do dynamicznego rozwoju tej dyscypliny medycyny i do przełomu w metodach nauczania lekarzy POZ. Członkowie Kolegium utrzymują kontakty ze znaczącymi ośrodkami europejskimi i są członkami wielu międzynarodowych towarzystw lekarzy rodzinnych. W 2006 i 2007r. 90. lekarzy rodzinnych i nauczycieli medycyny rodzinnej odbyło staż w brytyjskim Sheffield, pod patronatem Sheffield University.
Na kongresowym forum po raz pierwszy zaprezentowany został wstępny projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. O wprowadzenie takiej ustawy, precyzującej rolę i miejsce lekarzy POZ w systemie ochrony zdrowia, środowisko zabiegało od dawna.

Określić model

- Chodzi nam o to, aby ustawa zakreśliła jasne perspektywy docelowego modelu opieki nad pacjentem prowadzonej przez lekarzy rodzinnych - powiedział Rynkowi Zdrowia doktor Adam Windak, przewodniczący KLRwP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH