Czekamy na ustawę

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, podczas podsumowania XI Kongresu Medycyny Rodzinnej w Mikołajkach (2-5 czerwca br.) przedstawił ustalenia zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji podstawowej opieki zdrowotnej, który na początku roku został powołany przez minister zdrowia.

Wśród ustaleń znajduje się między innymi "przyjęcie prawnych rozwiązań dotyczących modelu organizacyjnego POZ oraz określenie jego zadań w systemie ochrony zdrowia", co według Konstantego Radziwiłła oznacza ustawę o POZ.

Postulowana klasyfikacja porad

Konstanty Radziwiłł podkreślał, że opracowanie dokumentu strategicznego określającego docelowy model podstawowej opieki zdrowotnej jest konieczne. Poinformował, że zespół ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ zakończył pracę, jednak część członków tego gremium uważa, iż powinien kontynuować działalność.

Wśród ustaleń znalazł się postulat wyposażenia lekarza POZ w narzędzia do pełnienia roli przewodnika po systemie opieki zdrowotnej oraz do precyzowania zadań lekarza, pielęgniarki i położnej POZ oraz zasad współpracy w zespole POZ. Zdaniem Konstantego Radziwiłła, rozwiązania te powinny zmierzać w kierunku uczynienia lekarza rodzinnego koordynatorem opieki zdrowotnej.

Kolejnym ustaleniem ministerialnego zespołu jest postulat określenia roli, zadań i finansowania internisty, pediatry i lekarza rodzinnego w POZ. Zespół chce także wprowadzenia klasyfikacji porad udzielanych w POZ (np. porada telefoniczna, recepturowa) oraz zdefiniowania zasad dostępności świadczeń.

Wiceprezes NIL przypomina niedawne zamieszanie ze sprzecznymi informacjami z NFZ, dotyczącymi wypisywania recept pacjentom przewlekle chorym bez wizyty w gabinecie.

- Jak to ma być rozwiązane, czy możemy się porozumiewać z pacjentem telefonicznie, listownie, czy wreszcie przez internet? W niektórych krajach to już staje się faktem - mówi Konstanty Radziwiłł.

Według ministerialnego zespołu, wskazane jest wprowadzenie elektronicznych kart usług medycznych jednoznacznie identyfikujących uprawnienia pacjenta do świadczeń.

Jak tłumaczy Konstanty Radziwiłł, nie sama karta usług, ale możliwość sprawdzenia ubezpieczenia pacjenta to rzecz do zrobienia natychmiast. - Lekarz musi mieć w jakiś sposób dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych - dodaje wiceprezes NIL.

Zespół ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ postuluje również utworzenie przyszpitalnych poradni konsultacyjnych pediatrycznych oraz internistycznych, umożliwiających szybką diagnostykę i konsultacje specjalistyczne.

Wzrost nakładów i wskaźniki jakości

Wśród ustaleń znalazł się także postulat zapewnienia optymalnych mechanizmów, gwarantujących systematyczny wzrost nakładów na POZ wraz ze wzrostem skuteczności jego funkcjonowania z docelowym zmniejszeniem liczby pacjentów przypadających na jednego lekarza POZ.

Zespół zwrócił także uwagę na konieczność inwestowania w profilaktyczne programy zdrowotne.

Wreszcie ostatnim ustaleniem jest opracowanie wskaźników jakości, określających efektywność działań w POZ. Jak tłumaczy Konstanty Radziwiłł, w tym punkcie zawarte jest chociażby tworzenie rejestrów błędów medycznych. Podkreśla jednak, że nie chodzi o rejestry represyjne, a raczej o takie, które umożliwią edukację. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH