Czekając na zdrowie

Czy pomimo braku społecznej zgody na podniesienie składki zdrowotnej i na redukcje świadczeń z koszyka gwarantowanego, istnieje alternatywa dla polskiego systemu ochrony zdrowia? To jedno z wielu pytań, na które starali się odpowiedzieć eksperci podczas V Międzynarodowego Sympozjum Evidence-Based Health Care pt. "HTA & Health Insurance" (Kraków, 22-23 listopada 2010 r.).

- Dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w danym kraju nie może istnieć monopol państwa - jako dysponenta, właściciela czy kontrolującego rynek tych usług. Muszą działać mechanizmy konkurencji pomiędzy różnymi formami własności - mówiła podczas Sympozjum dr Xenia Kruszewska, ekspert rynku ubezpieczeń zdrowotnych.

Niedawno Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że już od 2011 r. powinny zacząć obowiązywać dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. W dwóch województwach planowane jest uruchomienie programu pilotażowego, który ma stworzyć konkurencję dla NFZ.

Skutki dyrektywy

- Miejsce prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w tak modelowanym systemie opieki zdrowotnej naturalnie wypełnia luki, których nie jest w stanie lub wręcz nie powinien wypełniać system zabezpieczenia publicznego. Obywatele powinni mieć możliwość samostanowienia, uczenia się na własnych doświadczeniach i poprzez własne suwerenne wybory decydowania o funkcjonowaniu rynku, nagradzaniu najlepszych i karaniu gorszych - dodaje dr Xenia Kruszewska.

Kiedy obradowali uczestnicy krakowskiego sympozjum, Komisja Środowiska i Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim zakończyła pracę nad dyrektywą w sprawie swobodnego wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym chcą się leczyć. Pacjent nie będzie już musiał się starać o pozwolenie z NFZ na leczenie ambulatoryjne za granicą.

Za sprawą dyrektywy, Fundusz będzie musiał również refundować świadczenia zdrowotne, które pacjent zdecyduje się zrealizować w prywatnych (również tych nie związanych kontraktem z NFZ) placówkach medycznych.

- Jest to ogromna zmiana, a zarazem wyzwanie dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Dyrektywa daje solidne podstawy do likwidacji monopolu NFZ i wprowadzenia prywatnych konkurencyjnych płatników, a tym samym znacznego podniesienia jakości i dostępności świadczeń dla pacjentów - stwierdziła Magdalena Władysiuk, prezes Stowarzyszenia CEESTAHC.

Resort zdrowia szacuje, że wejście w życie unijnych przepisów spowoduje wzrost wydatków NFZ o ok. 3,2 mld zł. - Aby uleczyć polski system ochrony zdrowia, rząd powinien zacząć poszukiwać nowych źródeł finansowania, co można uzyskać dzięki ewolucji systemu ubezpieczeń zdrowotnych - dodała prezes Władysiuk.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH