Czeka nas rok rosnących kosztów

Kontraktowanie, zagadnienia dotyczące kosztów, jakie poniosą szpitale w nadchodzącym roku, oraz kwestie związane z outsourcingiem usług i informatyzacją zdominowały sesję "Zdrowy szpital. Prawo, finanse, zarządzanie" podczas XI Forum Rynku Zdrowia.

W trakcie sesji padły zapowiedzi wprowadzenia pewnych nowości w kontraktowanych świadczeniach zdrowotnych w 2016 r. Katalog zmian otwierają nowe produkty: projekty opieki kompleksowej oraz telekonsultacje.

Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, wyjaśnił, że pierwsze projekty opieki kompleksowej będą dotyczyć kobiet w ciąży oraz z rakiem piersi, a telekonsultacje: kardiologii i świadczeń geriatrycznych.

- Chcemy zaproponować w ramach pilotażu opiekę kompleksową polegającą na tym, że kobieta będzie miała do dyspozycji jeden ośrodek od czasu stwierdzenia ciąży do zakończenia opieki połogowej. To świadczenie będzie kontraktowane jako jedno - mówił dyrektor. Wyjaśnił, że telekonsultacje, które zamierza kontraktować NFZ, będą wspierać lekarza rodzinnego i dotyczyć oceny wyników badań przeprowadzanej przez specjalistę podczas obecności pacjenta w gabinecie lekarza POZ.

Z mapami i bez

Podał, że prawdopodobnie pierwsze mapy potrzeb zdrowotnych, które mają być brane pod uwagę podczas kontraktowania, powstaną już za kilka tygodni i dotyczyć będą kardiologii oraz onkologii, gdyż prace w tym zakresie są już zaawansowane.

Jak przyznał dyrektor Zawalski, odnosząc się do niedawnych rekomendacji Rady Funduszu, byłoby pożądane, aby można było przeprowadzać konkursy np. pół roku wcześniej, ale w nadchodzącym roku nie uda się tego rozwiązania wprowadzić w życie.

Dyrektorów szpitali niepokoją znowu możliwe zbyt krótkie terminy przeprowadzania konkursów.

- Rekomendacje Rady Funduszu słusznie przypominają, że prawidłowe przeprowadzenie konkursu zarówno po stronie świadczeniodawcy i Funduszu wymaga czasu - zaznaczyła Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Z kolei Piotr Nowicki, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, zauważył, że już zarysowane kierunki zmian w kontraktowaniu są dobre, jednak obawy budzi fakt, że z uwagi na zapowiadane powyborcze zmiany w ochronie zdrowia nie bardzo jeszcze wiadomo, kiedy i z kim kierujący szpitalami będą kontraktować nowe świadczenia. - Nadal jest element niepewności dotyczący tego, co będzie za pół roku - mówił.

Agnieszka Szpara, prezes zarządu EMC Instytut Medyczny SA, oczekuje, iż system kontraktowania opar ty na mapach potrzeb zdrowotnych da możliwość przewidywania i planowania rozwoju szpitali, gdyż ten sektor wymaga stabilizacji i planowania wieloletniego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH