Czasem trzeba zmienić plany

Ustawa o działalności leczniczej, najpierw zapowiadana, a następnie wdrożona w życie, uruchomiła kolejny etap przekształceń polskich szpitali. Po lecznicach powiatowych przyszedł czas na marszałkowskie: zarówno niewielkie placówki monospecjalistyczne, jak i wielołóżkowe, wielospecjalistyczne SPZOZ-y. Poszczególne województwa przyjęły rożne strategie w tej materii.

Wprowadzona zapisami ustawy odpowiedzialność finansowa organów założycielskich oznacza, że wskazana jest wzmożona czujność. Jeśli pozwolimy na zadłużanie się naszych szpitali, odbije się to na budżecie województwa.

I tym kierujemy się przede wszystkim - nie ukrywa Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia.

Wielkopolska: raz, a dobrze

Samorządowcy z Wielkopolski zamierzają solidnie przygotować się do zaplanowanych działań i przeprowadzić zmiany na zasadzie "raz, a dobrze".

Do końca I kwartału br. potrwa opracowanie audytu prowadzonego przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers Polska, wyłonioną w przetargu ogłoszonym w listopadzie ub.r. Następnie sprawa przejdzie przez zarząd województwa i komisję zdrowia sejmiku. Ostateczne decyzje spodziewane są w połowie roku.

- Audyt obejmuje wszystkie 25 jednostek ochrony zdrowia, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, począwszy od niewielkich lecznic, a skończywszy na Wielkopolskim Centrum Onkologii i dużych szpitalach wojewódzkich.

Zamierzamy przekształcić je jednocześnie i - jeśli okaże się to możliwe - skonsolidować. Takie rozwiązanie da nam lepsze wykorzystanie zaplecza, umożliwi połączenie potencjału menedżerskiego i ułatwi przygotowanie do większej specjalizacji poszczególnych placówek - ocenia marszałek Wojtasiak.

Samorząd województwa zastanawia się także nad docelowym modelem organizacji swoich szpitali.

- Być może będzie to jedna spółka łącząca osiem do dziewięciu jednostek, z zarządem składającym się z dobrych menedżerów, kierujących szpitalami poprzez dyrektorów. Dodatkowym plusem byłoby przejęcie przez nią całego zakresu spraw dotyczących szpitali, realizowanego obecnie w ramach departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. To pozwoliłoby na reorganizację pracy departamentu i dostosowanie go do znacznie mniejszych potrzeb - przewiduje Leszek Wojtasiak.

Dodaje jednocześnie, że to na razie tylko plany - równie dobrze może zwyciężyć opcja ośmiu jednostek z ośmioma zarządami.

Wielkopolscy samorządowcy, oprócz plusów planowanych przekształceń i konsolidacji, dostrzegają także zagrożenia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH