Czas zaciskania pasa

Konferencja w Poznaniu (12 grudnia 2012 r.) zainaugurowała szóstą już edycję regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia, organizowanych przez wydawcę oraz redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. Biorą w nich udział m.in. szefowie szpitali, lekarze, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządowcy, a także eksperci i dostawcy rynku medycznego.

Dyskusja dotyczyła m.in. kierunku oczekiwanych przekształceń i zmian organizacyjnych w jednostkach opieki zdrowotnej w regionie, planu finansowego dla województwa, koniecznej skali inwestycji w placówkach ochrony zdrowia oraz szczegółowych rozwiązań prawnych, w tym odnoszących się np. do ubezpieczeń szpitali.

Zaplanowane nadwykonania

Sztywne ramy finansowe i poniekąd kryzysowy ton dyskusji określił Karol Chojnacki, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Nie dziwi fakt, że od kiedy kurek finansowy płatnika coraz bardziej się zamyka, szczególnie w ostatnich dwóch latach, budzą się demony.

Zdaniem dyrektora Chojnackiego, pierwszy raz od trzynastu lat fizyczny spływ składki jest mniejszy od założonego planu NFZ: - Szacuje się, że do końca 2013 roku ta różnica sięgnie 2 mld zł - podkreśla.

Mimo to plan finansowy wielkopolskiego NFZ na 2013 rok jest jeszcze poniekąd na plusie. Zgodnie z nim, budżet wojewódzkiego oddziału Funduszu w 2012 roku to 5 mld 381 mln itd., natomiast w 2013 ma wynosić 5 mld 538 mln zł. - Oznacza to wzrost rok do roku o 2,93%, w liczbach bezwzględnych wydamy o 157 mln zł więcej - wyliczał dyrektor Chojnacki.

Do kompetencji regionu należy też opcjonalne umieszczenie w planie rezerwy na nadwykonania. Wielkopolski oddział na to się zdecydował i w budżecie na 2013 rok przeznaczono na nadlimitowe świadczenia 85 mln zł. - Zaplanowaliśmy też środki na nadwykonania o 11 mln zł większe niż w w 2012 roku, choć z góry wiadomo, że nie pokryje to wszystkich kosztów świadczeń ponadlimitowych - wyjaśniał dyrektor Chojnacki.

Takiej praktyce sprzeciwił się od razu dr Paweł Daszkiewicz, dyrektor Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: - Nie jest dla mnie do zaakceptowania polityka planowania nadwykonań i w zasadzie płacenia za nie z góry, ponieważ to zachęta do ich tworzenia, bez zabezpieczenia innych newralgicznych dziedzin, jak np. onkologii dziecięcej, w moim szpitalu - zaznaczał dyrektor Daszkiewicz.

Decentralizacja i polityka inwestycyjna

Dyrektor wielkopolskiego Funduszu przyznał też, iż o planach dotyczących zmian organizacyjnych w NFZ nie może na razie wiele powiedzieć: - Wiem tylko tyle, że zmiany mają zwiększyć samodzielność i decyzyjność regionów oraz oddziałów wojewódzkich, natomiast trudno jeszcze stwierdzić, jak będzie wyglądała koordynacja polityki zdrowotnej w regionie - powiedział Karol Chojnacki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH