Wybory parlamentarne tuż-tuż... Jaki program zdrowotny zafundują nam przyszli koalicjanci?

Przyjaźnie, czyli rynkowo

"O przyjazny pacjentowi i efektywny system opieki zdrowotnej w Polsce" - to tytuł rekomendacji dla przyszłego rządu, którą podpisali, m.in.: przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel i Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Kilka postulowanych rozwiązań: mechanizmy rynkowe - konkurencja między ubezpieczycielami i świadczeniodawcami; decydujący udział środków publicznych w finansowaniu świadczeń zdrowotnych; współudział środków prywatnych w finansowaniu świadczeń o podwyższonym standardzie; funkcjonowanie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, środkami z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą zarządzać publiczne i niepubliczne firmy; osoby najuboższe będą miały zapewnioną pomoc socjalną na ewentualne dopłaty do części świadczeń; część świadczeń finansuje bezpośrednio budżet państwa (np. procedury wysokospecjalistyczne).
Trwająca do kilku miesięcy dyskusja o tym, co i dlaczego należy zmienić w polskim systemie opieki zdrowotnej, na szczęście dobiega końca. Na szczęście, gdyż rodacy chcieliby wreszcie wiedzieć, w jakich warunkach organizacyjnych oraz finansowych będą pracować (szefowie placówek medycznych, lekarze) i leczyć się (pacjenci) po wyborach parlamentarnych ’2005.
Nie trzeba być wytrawnym analitykiem polskiej sceny politycznej, by z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, iż poprawianie systemu opieki zdrowotnej przypadnie w udziale głównie politykom Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Dlatego warto, aby jak najszybciej opinia publiczna poznała odpowiedzi na dwa pytania: Jak oba ugrupowania pogodzą swoje programy (dotyczące służby zdrowia), skoro te wywodzą się z dwóch, jakże różnych, europejskich tradycji: budżetowej (PiS) i ubezpieczeniowej (PO)? Czy tworząc już niebawem wspólną (?) politykę wobec sektora medycznego, koalicjanci będą otwarci na propozycje i sugestie spoza swoich środowisk? Biorąc pod uwagę to drugie pytanie, przypominamy w tym wydaniu "RZ" nie tylko głoszone w mediach zamysły zdrowotnych liderów PO (Elżbieta Radziszewska) i PiS (Bolesław Piecha), ale też główne założenia projektu "ustawy prof. Religi" oraz dokumentu sygnowanego m.in. przez Naczelną Radą Lekarską, Centrum im. Adama Smitha, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i kilkanaście innych organizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH