Czas wizyty: przepisy i realia

Bartosz Modrzejewski , dyrektor Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy

Program komputerowy NFZ odrzucił 19 tys. z 34 tys. świadczeń wykonanych w pierwszym półroczu 2012 r. przez Wojewódzką Przychodnię Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Powód? Rozporządzenie regulujące m.in. czas trwania wizyty nie przystaje do specyfiki i realiów opieki psychiatrycznej w wielu rejonach Polski.

Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień weszło w życie w 2011 r. Na przełomie czerwca i lipca w oddziale Funduszu zaczęło działać oprogramowanie.

Mechanizm odrzucenia polegał na tym, że system - zgodnie z rozporządzeniem - przelicza czas pracy lekarzy na poszczególne porady.

Przypomnę: porada kontrolna 15 minut, porada terapeutyczna 30 minut, porada diagnostyczna 45 minut.

Nie mieścimy się w tych limitach czasowych.

Nasza przychodnia wykonuje aż jedną piątą wszystkich porad psychiatrycznych i odwykowych w całym województwie kujawsko-pomorskim. Zawsze mieliśmy sporo nadwykonań i oddział NFZ je finansował.

W limitach czasowych nie mieścimy się z prostej przyczyny: gdybyśmy mieli przyjąć wszystkich potrzebujących zgodnie ze standardami, czas oczekiwania chorego na poradę z obecnych 5 tygodni zwiększyłby się do 3 miesięcy, a nierzadko do 6 miesięcy. W wielu przypadkach nie możemy sobie na to pozwolić, bowiem może to zagrażać naszym pacjentom.

Gdybym chciał stosować te standardy, potrzebowałbym jeszcze raz taki zespół lekarski i zwiększoną powierzchnię. Jednak nie tylko w tym problem.

Przede wszystkim są to specyficzni pacjenci; mają problem ze skupieniem uwagi, pamięcią, stanami lękowymi lub epizodami psychotycznymi. To pacjenci, którzy są zapisani na termin, ale przyjdą tydzień później. Co mam zrobić z pacjentem, który jest poza kolejką, a wymaga nagłej porady? Tego oprogramowanie NFZ nie uwzględnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH