Czas porządkowania

Genetyka to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauki. Wiąże się z nią tyle samo nadziei, chociażby na skuteczniejsze leczenie, co obaw. Te ostatnie dotyczą np. możliwości uzyskania informacji, które mogą być przyczyną dyskryminacji. Do tej pory polskiemu prawodawstwu nie udało się uregulować zasad funkcjonowania tego wrażliwego obszaru.

To wkrótce powinno się zmienić - zapowiada profesor Michał Witt z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

O tym, że przyszłość terapii wielu chorób należy do medycyny sper-sonalizowanej, mówi się na całym świecie. Dobór leczenia oparty o indywidualne cechy pacjenta, będzie miał olbrzymie znaczenie, szczególnie w przypadkach trudnych, jak np. onkologiczne. Dzisiaj dzięki testom genetycznym można nie tylko diagnozować choroby, ale również przewidzieć ich występowanie w populacji czy w rodzinie.

Badania populacyjne dające wgląd w profil genetyczny określonych grup osób prowadzone są w Polsce już w kilku ośrodkach. We Wrocławiu materiał biologiczny pobierany jest od pacjentów z Dolnego Śląska. Naukowcy liczą, że w oparciu o zbiór i analizę schorzeń najczęściej występujących w tym regionie, uda im się skuteczniej leczyć m.in.: choroby sercowo-naczyniowe czy niektóre choroby autoimmunologiczne.

Choroba zapisana w genach

- Dzięki badaniom genetycznym na rynku pojawiają się nowe leki, a także dostępne stają się biomarkery użyteczne w diagnostyce wielu chorób. W dalszej perspektywie możliwości stosowania bardziej celowa-nych form terapii powinny otworzyć nową jakość w leczeniu - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia prof. Michał Witt z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Gromadzeniem, przechowywaniem i badaniem materiału genetycznego pozyskiwanego od ludzi zajmują się biobanki. Obok dużych projektów naukowych, głównie skierowanych na badania populacyjne, placówki te świadczą usługi komercyjne z zakresu wykonywania indywidualnych testów genetycznych, jak np. badania prenatalne czy ustalenie ojcostwa.

Zdaniem naszego rozmówcy, rozwój firm genetycznych i biobanków niesie za sobą jednak problemy natury etycznej, społecznej i prawnej. Trzeba pamiętać, że dane genetyczne pozwalają np. stwierdzić, czy u badanego mogą w przyszłości wystąpić choroby układu nerwowego, jak np. choroba Alzheimera. Umożliwiają też bardzo precyzyjnie identyfikować osoby.

Jest wiele instytucji, które byłyby zainteresowane dotarciem do tych informacji - chociażby ubezpieczyciele czy pracodawcy. Dlatego zasadą absolutnie podstawową w tym zakresie musi być poufność danych i szczególna ich ochrona.

Jak podkreśla profesor, na żadnym etapie wynik badania genetycznego nie może służyć stygmatyzacji człowieka.

Pole do zagospodarowania

Okazuje się, że w Polsce obszar badań genetycznych nie jest uregulowany.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH