Czas na większą próbę

Krew pępowinowa bogata w komórki macierzyste zmniejsza ryzyko powikłań wcześniaczych.

Podając wcześniakowi jego własną krew pępowinową, przywracamy niejako stan fizjologiczny sprzed odcięcia pępowiny. Z naszych obserwacji wynika, że dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań wcześniaczych jest trzy razy niższe - mówi o wynikach badań prowadzonych w ramach projektu "Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie" prof. Bogusław Machaliński, kierownik Zakładu Patologii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zadanie projektu, które realizuje kierowany przez prof. Machalińskiego zespół, dotyczy roli VSELs (bardzo małych podobnych do embrionalnych komórek macierzystych) w mechanizmie endogennej odpowiedzi patofizjologicznej na ostre zaburzenia organiczne i funkcjonalne homeostazy organizmu.

W jednym z "podzadań" naukowcy skupiają się na poznaniu mechanizmów warunkujących endogenną regenerację u dzieci przedwcześnie urodzonych oraz identyfikacji zmniejszenia uszkodzenia narządów z powodu podjęcia funkcji naprawczych przez własne krążące/mobilizowane komórki macierzyste wykrywane we krwi pępowinowej.

Niespodziewane wyniki badań

- Celem naszych badań jest ograniczenie uszkodzenia i dysfunkcji narządów wcześniaka przez zastosowanie autohemotransfuzji krwi pępowinowej zawierającej komórki macierzyste pluripotencjalne (VSELs).

Żeby zrealizować to zadanie, wykonaliśmy badania wstępne, które miały określić, jakie populacje komórek macierzystych występują we krwi pępowinowej wcześniaków, jaka jest kinetyka krążenia tych komórek od momentu porodu do półtora miesiąca po porodzie, jak funkcjonują one w odniesieniu do poszczególnych populacji komórek macierzystych - wyjaśnia prof. Machaliński.

Wskazuje, że w przypadku dziecka przedwcześnie urodzonego wyróżnia się kilka najważniejszych powikłań wcześniaczych. Wśród tych, które szczególnie zagrażają dalszemu rozwojowi noworodka, są krwawienia dokomorowe i retinopatia wcześniacza.

Oba są uszkodzeniami ośrodka układu nerwowego, które mogą potem wpływać bardzo niekorzystnie na rozwój psychomotoryczny dziecka.

Często występującymi są również uszkodzenia naczyniopochodne, krwiopochodne, infekcje, niedokrwistość, ze strony układu pokarmowego, oddechowego, krwiotwórczego.

- Obserwowaliśmy powikłania wcześniacze, badając grupę 90 noworodków przedwcześnie urodzonych względem 52 noworodków urodzonych o czasie. Wstępne wyniki są dość niespodziewane. Ustaliliśmy, że komórki prymitywne, podobne do embrionalnych, występują w większym natężeniu w krwi obwodowej u wcześniaków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH