Czas na prezydenta

Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, na podpis prezydenta czekały trzy z pięciu - przyjętych przez Sejm w marcu br. - ustaw tworzących tzw. pakiet zdrowotny: o działalności leczniczej, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, a także o systemie informacji w ochronie zdrowia. Prezydent Bronisław Komorowski może ustawy podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.

15 kwietnia posłowie wprowadzili doprecyzowujące poprawki Senatu zgłoszone do Ustawy o działalności leczniczej, która reguluje m.in. kwestię przekształceń szpitali w spółki.

Bez zasadniczych zmian

Zmiany mają charakter doprecyzowujący i nie zmieniają głównych założeń ustawy.

Przypomnijmy, że:

  • Ustawa o działalności leczniczej nie przewiduje obowiązkowego przekształcania SPZOZ-ów w spółki. Jednak samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
  • W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.
  • Ustawa o działalności leczniczej uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami.
  • Przekształcenie szpitala w spółkę będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji SPZOZ-u. Spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie następcą prawnym publicznego ZOZ-u, przejmując jego prawa i obowiązki.
  • Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.
  • Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.
  • Zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

    Czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów będzie wydłużony, jednak dopiero po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r.

  • W ustawie doprecyzowano także przepisy umożliwiające zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach w szpitalach.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH