Dr Iwona Sko neczna, Klinika Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie

Nowotwory nerek, mimo postępu w medycynie, nadal sprawiają wiele problemów leczniczych. Przez ostatnich 20 lat nie dokonał się żaden przełom w leczeniu tej choroby. Poprzedni wiązał się z wprowadzeniem oszczędzającego leczenia chirurgicznego, czy też wykonywania zabiegów metodą laparoskopową w sytuacji znalezienia małych guzów.
Później podejmowane były próby leczenia, w tym systemowego podawania immunoterapii w połączeniu z chemioterapią, ale nie przynosiły efektów. Jedyny sposób leczenia farmakologicznego, zarejestrowany w USA przez FDA, polegał na podawaniu dożylnie w wysokich dawkach interleukiny 2 (IL-2). Sposób ten stosowany jest jednak w nielicznych ośrodkach, głównie amerykańskich.

Zbyt toksyczne

Tak słabe upowszechnienie tego leczenia to skutek jego wysokiej toksyczności, powodującej konieczność hospitalizacji dużej części chorych w oddziałach intensywnej terapii oraz oparcia rejestracji na bardzo wczesnych badaniach klinicznych. W kolejnych badaniach nie potwierdzono bowiem wysokiej skuteczności leczenia IL-2, ale i nie udowodniono, że chorzy leczeni IL-2 żyją dłużej.
Warto również zwrócić uwagę, że we współczesnych prospektywnych randomizowanych badaniach klinicznych standardem, do którego porównywano nowe leki, nie była wcale interleukina 2 w wysokich dawkach dożylnych, ale interferon alfa, podawany podskórnie. Nie jest on jednak zarejestrowany ani w Europie, ani w USA jako lek do leczenia raka nerki. Już ten fakt świadczy o tym, jak trudne było przez wiele lat wypracowanie standardów leczenia raka nerek w stadium choroby przerzutowej. Immunoterapia, praktycznie rzadko była i jest stosowana w Polsce - zarówno z powodu kosztów, jak i niezbyt dobrych wyników leczenia tą metodą.
W latach 2005 i 2006 nastąpił niewątpliwy przełom w leczeniu chorych z nowotworami nerek. Opublikowano wyniki badań z zastosowaniem nowej grupy doustnych leków blokujących kinazy tyrozynowe różnych receptorów odpowiedzialnych za wzrost komórek i unaczynienia guzów nowotworowych, stwarzające nadzieje dla chorych z zaawansowaną chorobą. Obecnie dwa nowe leki - sorafenib i sunitinib - są już teoretycznie dostępne dla polskich pacjentów, gdyż zostały zarejestrowane w krajach Unii Europejskiej, natomiast trzeci - temsirolimus - również obiecujący, znajduje się nadal w trakcie badań potwierdzających jego aktywność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH