Czarne chmury nad projektami

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła zarzuty Urzędu Zamówień Publicznych o zmowę cenową przy realizacji kluczowych inwestycji dla informatyzacji ochrony zdrowia, realizowanych przez CSIOZ. Jednak w majowej uchwale zdecydowała też o unieważnieniu jednej z czterech części przetargu na istotną część systemu informatycznego.

Multimedia

Niejasne są losy unijnego finansowania projektów Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Certyfikacja wydatków CSIOZ została przez Komisję Europejską wstrzymana już na początku br. Jak informuje nas Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), taka decyzja została podjęta w konsekwencji wyników kontroli przeprowadzonej w CSIOZ przez NIK i nadal jest w mocy.

Feralna oś

Centrum, poprzez Ministerstwo Zdrowia, miało złożyć wyjaśnienia, które umożliwiłyby wznowienie refundacji kosztów. Przypomnijmy, że łączna wartość projektów związanych z informatyzacją ochrony zdrowia prowadzonych przez CSIOZ to 765,9 mln zł, natomiast łączna kwota planowanego dofinansowania unijnego to 727,6 mln zł.

Jednak po głośnej aferze w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, Komisja Europejska wstrzymała refundację wszystkich wydatków dla 7. Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), z której korzysta CSIOZ.

Dodajmy, że w ramach 7. Osi Priorytetowej: Społeczeństwo informacyjne - budowa elektronicznej administracji - do wydania w latach 2007-2013 było 3,9 mld zł. Z danych MRR wynika, że wydatki, które zdążono już certyfikować do Komisji Europejskiej to 804,4 mln zł, czyli około 20,5% całej alokacji. Natomiast umowy podpisano na 3,5 mld zł (89,2% alokacji). Jednak mimo podpisanych umów, dalsza certyfikacja kosztów została całkowicie wstrzymana.

- Nie mamy obecnie możliwości przewidzenia, w jakim terminie KE zgodzi się na wznowienie certyfikacji wydatków dla projektów CSIOZ -mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Stanisław Krakowski. Przyznaje, że odblokowanie certyfikacji wydatków CSIOZ jest uzależnione od odblokowania przez Komisję Europejską płatności dla całego priorytetu 7. POIG.

- Zależy to nie tylko od przedstawienia przez stronę polską planu naprawczego i wyjaśnień odnośnie projektów, ale także od akceptacji tych wyjaśnień przez Komisję Europejską - wyjaśnia Stanisław Krakowski. Zapewnia jednocześnie, że MRR we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji podejmuje wiele działań zarówno na poziomie oficjalnym, jak i roboczym, żeby jak najszybciej przekazywać informacje oraz uzyskać odpowiedź ze strony KE.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH