Niepubliczne szpitale samorządowe w liczbach

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 2000 r. do dziś uchwałą jednostek samorządu terytorialnego zostało przekształconych poprzez likwidację SPZOZ-ów 71 szpitali, co stanowi 11% wszystkich publicznych lecznic w Polsce. Niepubliczne ZOZ-y najczęściej były powoływane przez podmioty działające w formie spółek osobowych oraz kapitałowych spółek Prawa handlowego. Większość NZOZ-ów powstających na bazie majątku SPZOZ-ów zostało stworzonych przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jakie są prognozy na najbliższą przyszłość w związku z ogłoszonym przez resort tzw. planem B? - Z wojewódzkich planów przekształceń własnościowych SPZOZ-ów wynika, że w krótkim czasie procesem tym może zostać objętych ponad 50 szpitali - ocenia Jakub Gołąb, rzecznik resortu zdrowia. - Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą jednak podmioty tworzące publiczne ZOZ-y.

Kto ile przekształcił

Po informacje związane z dynamiką przekształceń szpitali ministerstwo odsyła do zamieszczonego na jego stronie opracowania, które powstało w oparciu o dane przekazywane przez wojewodów. Obejmują one okres od roku 2000 do końca I półrocza 2008 r.
W tym czasie:

  • Przekształcono 65 spośród 634 publicznych szpitali (9,7%, co daje wzrost o 1,4% w stosunku do roku 2007) oraz 50 oddziałów szpitalnych.
  • Największą inicjatywę w zakresie zmian własnościowych wykazały miasta i powiaty, które powołały 49 niepublicznych szpitali i 38 oddziałów szpitalnych.
  • Znacznie mniej aktywne były gminy i województwa. Ich samorządy podjęły uchwały o zmianie formy własności w 16 szpitalach i 10 oddziałach szpitalnych.
  • Według danych urzędów wojewódzkich oraz wojewódzkich centrów zdrowia publicznego, miasta przekształciły od 2000 r. 2,5% szpitali oraz 3% oddziałów szpitalnych spośród wszystkich jednostek objętych zmianami własnościowymi.
  • W powiatach proces przekształceń lecznictwa stacjonarnego przebiegał bardziej dynamicznie: formę prawną zmieniło 15% szpitali i 10% oddziałów szpitalnych.

Wzrost liczby SPZOZ-ów przekształcanych w spółki był najbardziej widoczny od 2007 r. Do końca I półrocza 2008 r. przybyło 20 szpitali niepublicznych, najwięcej w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, warmińskomazurskim i lubuskim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH