Cyfrowe oblicze sieci szpitali

Wprowadzanie tzw. sieci szpitali oznacza nowe wyzwania także dla użytkowników i dostawców systemów informatycznych w sektorze ochrony zdrowia. Wynikają one zarówno ze względów organizacyjnych oraz technologicznych, jak i związanych z nowymi zasadami finansowania lecznic.

Przypomnijmy, że pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października br. Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. Będą w niej mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy.

Złożony proces

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ (pozostałe o kontrakt ubiegać się będą w konkursach). Wykazy szpitali zakwalifikowanych do PSZ w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br.

- W zakresie zmian dla dostawców IT i szpitali pierwszym wyzwaniem jest już trwający proces łączenia szpitali, aby mogły wejść na wyższy poziom zabezpieczenia zdrowotnego - zauważa Paweł Kielc, dyrektor Działu Rozwiązań Szpitalnych Asseco Poland.

Dodaje, że formalne połączenie jednostek to uchwała organu założycielskiego i wpis w KRS, natomiast od strony organizacyjnej i informatycznej to znacznie bardziej złożony proces. Obejmuje on uzgodnienie wszelkich regulaminów oraz nowej struktury organizacyjnej, a także migracje danych do wspólnych baz w części medycznej i administracyjnej.

- Takie działania wymagają dużego zaangażowania w krótkim czasie zarówno po stronie łączących się szpitali, jak i po stronie dostawców IT - mówi dyrektor Kielc.

- Drugim aspektem jest dostosowanie systemów do nowego sposobu finansowania świadczeń. Tutaj problem jest poważniejszy, bo obecnie dyrektorzy szpitali i dostawcy systemów IT nie znają szczegółów związanych z tym, jak dane będą sprawozdawane, rozliczane itp. Dostosowanie systemów IT wymaga czasu, aby przeanalizować akty wykonawcze oraz przygotować i przetestować rozwiązania - zaznacza przedstawiciel Asseco.

- Biorąc pod uwagę fakt, że sieć szpitali ma ruszyć od października, największym wyzwaniem stojącym przed dostawcami IT będzie krótki czas na dostosowanie do zmian, których jeszcze nie znamy. Przy czym podkreślić należy, że dostosowanie i przetestowanie oprogramowania będzie dotyczyć "dwóch stron", czyli oprogramowania płatnika oraz oprogramowania świadczeniodawców - dodaje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH