Cukrzycowa specustawa: zdania są podzielone

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zainicjowało zbieranie podpisów pod projektem Narodowego Programu Przeciwdziałania Cukrzycy i jej Powikłaniom. Byłby to kolejny program w randze ustawy dedykowany konkretnej chorobie. Czy to dobre rozwiązanie, czy rzeczywiście jest tak źle, że potrzebujemy specjalnej "ustawy cukrzycowej"?

Projekt ustawy jest w trakcie tworzenia. Podjęliśmy działania w kierunku zgłoszenia go do laski marszałkowskiej. Jest to projekt obywatelski, dlatego musimy zebrać tysiąc podpisów, żeby móc zawiązać komitet i to już się stało, zebraliśmy nawet 1200 podpisów - mówi nam prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Dodaje: - Po utworzeniu komitetu w ciągu trzech miesięcy musimy zebrać 100 tys. podpisów, żeby móc złożyć projekt. Równolegle trwają prace nad szczegółami projektu.

Postawa optymistyczna

Podpisy, jak tłumaczy prof. Strojek, będą zbierane za pośrednictwem lekarzy w poradniach; w zbieranie mają się też włączyć stowarzyszenia wspierające diabetyków i stowarzyszenia pielęgniarskie.

Głównym założeniem projektu, jak tłumaczy profesor, jest zagwarantowanie środków na przeciwdziałanie cukrzycy. Pieniądze te miałyby być przeznaczone m.in. na: powołanie Krajowego Rejestru Chorych na Cukrzycę, Krajowego Rejestru Dzieci Matek z Cukrzycą Ciążową (GDM) i Krajowego Rejestru Cukrzyc o Podłożu Genetycznym, utworzenie ogólnopolskiej sieci Ośrodków Edukacji w Cukrzycy, uruchomienie Ogólnopolskiego Programu Zapobiegania Retinopatii Cukrzycowej (w jego ramach wszystkie placówki diabetologiczne byłyby wyposażone w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oczu), utworzenie ogólnopolskiej sieci Poradni Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Rozwiązania, które wprowadzałaby projektowana ustawa, jak tłumaczy prof. Strojek, to rozwiązania sprawdzone, stosowane już w innych krajach. Szczególnie rejestry są tu ważnym punktem. - Pozwalają nie tylko na zarejestrowanie liczby chorych, ale też na obserwacje tego, jak są leczeni, jakie są ich problemy.

Profesor jest optymistą, liczy na to, że projekt trafi do Sejmu i zyska poparcie posłów. Jego zdaniem, nawet gdyby było inaczej i ziściłby się czarny scenariusz, to uważa, że cała praca nad projektem bardzo mocno zintegruje środowisko diabetologiczne - lekarzy, pielęgniarki, chorych, osoby opiekujące się chorymi: - A to na pewno zaowocuje wieloma dobrymi inicjatywami na rzecz chorych na cukrzycę.

Apel PTD

Jak pisze w apelu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jego przewodniczący, prof. Leszek Czupryniak, liczba zachorowań na cukrzycę w Polsce rośnie szybciej niż przewidywano jeszcze niedawno.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH